Patronsuz Medya

Onur

Necdet Şen - 28 Kasım 2015  


Zor zamanlar, insanlığımızın kaç dirhem çektiğini de tartıya çıkartıyor. Fırsat bulmuş kötülüğün karşısında kim dimdik ve alnı açık, kim haydutun yamacında saf tutmuş menfaat dileniyor, dönem değiştikçe fırıldak gibi kimler dönüp duruyor, ayan beyan ortaya çıktığı zamanlar bunlar.

Bu da az bir kazanç sayılmaz adamla cudamı ayırt etmeyi önemseyen için.

Sözü eğip bükmeden söyleyenin, hırsıza hırsız, zorbaya zorba diyebilenin yolu itilip kakılmadan, mahpus damlarından, vakitsiz ölümlerden geçiyor. Onurlu kalabilmenin bedeli buysa, eyvallah, baş göz üstüne.

Ne ki, çiğlik, rezillik, riya, oluk oluk akıyor bulabildiği tüm kanallardan. Paçalarımıza sıvaşıyor. Bazılarını sadece tanımış olmak bile insana azap veriyor.

Gene de Allah şu tvitır ve benzerlerini icat edenden razı olsun diyorum bu günlerde. Üç beş dakikalığına meşhur olma, kendi ağırlığınca yağmadan kemik kapma girişkenliğiyle tvit üstüne tvit atanlara, siyaset mafyasına yaranma-yamanma yarışına girenlere bakıp, "döktür muazzez döktür" diyorum. Döktür ki kaç paralık adam olduğun kayıtlara geçsin. Geçsin ki yarın devran değiştiğinde "bir zamanlar gaflet içindeymişim, gözüm şimdi açıldı" mavralarına sığınmaya kalkarsan, suratına çarpacak üç beş lâkırdımız olsun.

Ah onur, çarşıda pazarda satılmıyor ki bu mübarek, mangırı bastırıp alabilesin. Damıta damıta elde edilebilen, maddî getirisi yok çilesi çok, ağır bedeller ödeyerek, adam gibi adam olunarak elde edilebilen bir simya.

İbretle izliyorum olan biteni. Bin tane medreseden daha eğitici buluyorum. Gün oluyor kendime sinirleniyorum zerrece değmeyecek birilerine açtığım insanî kredi yüzünden. Çoğu zaman da mahçup oluyorum adam gibi adamlığının bedelini hepimize vekâleten çile çekenlere bakıp bakıp. Aşk olsun diyorum.

Gözlerinden öpüyorum Can Dündar. Gözlerinden öpüyorum Erdem Gül. Ve sizler, isimlerini tek tek saymasam da yüzümüzü ağartan, gazetecilik mesleğini düştüğü çirkeften çıkaran tüm onurlu insanlar. Tüm olan bitene rağmen yarına umutla bakabiliyorsak, bunda en büyük pay size, onurlu duruşunuza ve tereddütsüz fedakârlığınıza aittir.

diYorum

 

Necdet Şen neler yazdı?

85
Derkenar'da     Google'da   ARA