Patronsuz Medya

Arşivde konuyla ilgili 30 yazı var   →   1 / 4

  • Bilim

Eskiden tıklamazdık, hatırlardık

Alper Uzun - 4 Ağustos 2012

Kimbilir, belki yakın gelecekte birbirimize Google gözlüklerimizle boş boş bakarken üzerinde isimlerin yazdığı sanal etiketlerimizi göremediğimiz zaman, arkadaşlarımızın görüntü aramasını yapıp öyle hatırlamaya başlayacağız.

Her şey rutin olacak

Alper Uzun - 1 Nisan 2012

Genom analizlerinin ucuzlaması ve muayene odasına kadar girmesi, karmaşık olan ya da iyi anlaşılamamış hastalıkların aydınlanmasında, biz sıradan insanlara da bir fayda sağlayacak.

Vostok Gölü

Alper Uzun - 8 Mayıs 2011

Tüm bu çalışmaların ardında özveri, merak ve bir hayli yoğun çalışma yatıyor. Bilim adamı olabilmenin bir özelliği de bu bence. Yoksa sadece sıfatların ardına saklanmakla olunmuyor. Bilim adamı olabilmek için elbette belli bir eğitimi almak, o sıfatlara ulaşmak gerekiyor.

Geç yaşlanmak mı, genç yaşlanmak mı?

Alper Uzun - 12 Aralık 2010

Hayatta hatta evrende her şey tam da göründüğü gibi olmak zorunda değil ya da bir takım durumların tam da bizim düşündüğümüz şekilde gerçekleşmek zorunluluğu yok.

Unutmak istemiyorum, o zaman uyumalıyım

Alper Uzun - 8 Nisan 2010

Uyku sadece dinlenmemiz için değil aynı zamanda hafızanın yeniden düzenlemesinde, öğrenmede bizzat fonksiyonel olarak da görevli. Saçma sapan olduğunu düşündüğümüz kimi rüyalar bazen hafızanın bu yeniden düzenlenme işlevlerinden biri olarak karşımıza çıkabiliyor.

Benim babam bir sperm

Kâmuran Kızlak - 14 Şubat 2010

Baki selâm niyetine sön sözümü de bu psikiyatr ve antropologlar'a edeyim bari: İnsan, içgüdülerinin üzerinde kontrol kurabildiği, onları denetleyebildiği ölçüde insan oluyor ey fetva ehli.

Bu hastalık diğerlerinden farklı, tıpkı diğerleri gibi

Alper Uzun - 31 Ocak 2010

Fotoğraflarda sağlıklı, güzel bebekler olarak çıkıyorlar. Görüntü, derindeki sorunları ve problem yaratacak sinyalleri vermiyor. Bir takım tuhaflıklar var ama hemen ya da öncesinde çok dikkatlerimizi çekmiyor.

Sahibinden satılık deniz manzaralı genler

Alper Uzun - 18 Temmuz 2009

İşin ticarî yönünü boş verin, daha da önemli bir nokta var. Sonuçta her müşterinin örneği bu şirketlerin veri bankasına giriyor. Dolayısı ile hem nümuneler toplanıyor hem para kazanılıyor ve de geleceğe yatırım yapılıyor.

daha önceki yazılar → 

Aile AKP Ali Türkan Amerika Araba Aydın Beslenme Bilim Cem Karaca Cehalet CHP Cinsellik Çevre Çizgi Roman Çocuk Demokrasi Deprem Derkenar Devlet Dil Distopya Edebiyat Eğitim Ekonomi Erkek Fanatizm Felsefe Feminizm Gençlik Hayat Hayvanlar Hoyratlık Hukuk İnternet İslâm Kadın Kapitalizm Kedi Kemalizm Kent Kitap Kişilik Komplo Konut Kültür Kürtler Mavra Medya Mektup Meslek Militarizm Milliyetçilik Mizah Modernite Müzik Necdet Şen Nefret Nostalji Pazarlama Polemik Portreler Psikoloji Reklam Safsata Sağlık Sanat Savaş Sevgi Seyahat Sinema Siyaset Spor Şiir Tarih Teknoloji Telefon Televizyon Terör Toplum Tutunamayanlar Vicdan Yazmak Yalnızlık Yaşlılık Yergi Yoksulluk

64
Derkenar'da     Google'da   ARA