Patronsuz Medya

Düşmanını tanı!

Necdet Şen - 30 Temmuz 2008  


İnternetteki bir web sitesinin adıydı bu. Bilmiyorum hâlâ duruyor mu?

Evvelsi günkü patlamanın ardından kurulmuş makine gibi aynı anda ortaya fırlayıp "bu işi kesin PKK yapmıştır, evet evet, kesinlikle PKK'dır, bakmayın biz yapmadık dediğine, mutlaka o yapmıştır, haydin sokaklara fırlayalım, terörü lânetleyelim" diye senkronize bir üslûpla kamuoyunu fiştekleyen malûm koro vasıtasıyla geldi aklıma…

* * *

Bilemiyorum ben mi çok kötü kalpliyim ama bu aralar burnuma nedense pek kötü kokular geliyor.

Bu tarz abanırcasına yönlendirmelerin arkasında, teröre karşı bilenmiş kitleleri sokağa döküp sonra da bu enerjiyi PKK üzerinden Kürt düşmanlığı kanalına akıtmak gibi kirli bir hesap yoktur umarım.

* * *

Zihin bu, olmayacak sorular soruyor.

Soru: Acaba bu ülkede, hasbelkader ele geçirdiği imtiyazları kaybetmemek için, daha doğrusu, nihayetinde zaten silinip gidecekleri belli olan bir süreci tersine çevirebilmek için, iç savaş kışkırtıcılığı bile yapabilecek kadar gözü dönmüş insanlar var mıdır?

Soru: Kendi küçük iktidarını ülkesinin esenliğinden daha öne koyan iç düşmanlara mı dönüştü yoksa bazı siyaset ve medya muktedirleri?

Elcevap: Eğer öyleyse, PKK bile bu insanların yanında "kanaryaseverler derneği" kadar zararsız kalır. Böyle bir odak her türlü düşmandan daha tehlikelidir.

* * *

Ben vatandaş necdet efendi, hiç kimseyi "düşman" olarak görmem.

Dahası, husumetin sıradanlaşmasından, içimizi kirletmesinden korkarım.

Ama ola ki diğer vatandaşlar arasında ille de kendisine düşman arayan birileri varsa, onlara bir kez de ben "uyanık ol, gerçek düşmanını tanı" deme ihtiyacı duyuyorum.

Sonradan "meğer kılavuzum kargaymış, ah ben ne halt ettim?" demek de var işin ucunda.

diYorum

 

Necdet Şen neler yazdı?

46
Derkenar'da     Google'da   ARA