Patronsuz Medya

Çekmecelerde kaç tane telefon var?

  Necdet Şen - 3 Eylül 2008


Araştırmacılara göre dünya genelindeki cep telefonu kullanıcı sayısı 3 milyar 300 milyon.

Yani dünya nüfusunun yarısı.

1.3 milyar nüfusa sahip Çin'deki cep telefonu abone sayısı bu yılın Mayıs ayı itibariyle 592 milyona ulaşmış.

Türkiye'de mobil telefon pazarı ise her yıl yüzde 15.3 büyüyor. Şu an 60 milyondan fazla olan cep telefonu abone sayısı iki yıl sonra 82 milyona yaklaşacak.

İnsan merak ediyor, 1981 yılından önce adını bile duymadığımız bu zırıltının bu kadar yaygınlaşması sahiden ihtiyaçtan mı yoksa biraz da reklam kuşaklarında gördüğümüz her naneye arsızca saldırmanın da payı var mı bu yaygınlıkta?

* * *

Biliyoruz ki, çoğu kişinin birden fazla cep telefonu var. En son çıkan modellere heves edilip de alınan telefonlar yüzünden dolap çekmeceleri kullanılmayan mobil telefonlarla dolu.

Bir yanda açlıktan kırılan Etyopya, Sudan, Bangladeş gibi ülkelerin halkları, diğer yanda zıvanadan çıkmış bir tüketim çılgınlığı.

Yaralı parmağa işemenin enayilik sayıldığı böyle bir dünyada insanların bu kadar hoyratça saçıp savurmalarına ne demeli?

Vicdan dediğimiz şeyin kapsama alanı evimizin duvarlarıyla mı sınırlı?

* * *

Tabii bir de şunu merak ediyorum: Ortalıkta bunca cep telefonu var, sabahtan akşama kadar konuşup mesajlaşıp duruyoruz…

Peki iletişebiliyor muyuz bari?

diYorum

Necdet Şen neler yazdı?

Etiketler

Aile AKP Ali Türkan Amerika Araba Aydın Beslenme Bilim Cem Karaca Cehalet CHP Cinsellik Çevre Çizgi Roman Çocuk Demokrasi Deprem Derkenar Devlet Dil Din Distopya Edebiyat Eğitim Ekonomi Erkek Fanatizm Felsefe Feminizm Gençlik Hayat Hayvanlar Hoyratlık Hukuk İnternet İslâm Kadın Kapitalizm Kariyer Kedi Kemalizm Kent Kitap Kişilik Komplo Konut Kültür Kürtler Mavra Medya Mektup Militarizm Milliyetçilik Mizah Modernite Müzik Necdet Şen Nefret Nostalji Pazarlama Polemik Portreler Psikoloji Reklam Safsata Sağlık Sanat Savaş Sevgi Seyahat Sinema Siyaset Spor Şiir Tarih Teknoloji Telefon Televizyon Terör Toplum Tutunamayanlar Vicdan Yazmak Yalnızlık Yaşlılık Yergi Yoksulluk

Derkenar'da     Google'da  

105