Patronsuz Medya

Arşivde konuyla ilgili 7 yazı var   →   1 / 1

  • Hukuk

Üçü de mi masum yani?

Hülya Yalçın - 4 Mart 2014

Sonra o bitti, biz başka şeyler konuşmaya devam ettik, köylerden, eskilerden, komşulardan, ortaokul liseden, İstanbul'dan falan. Ama hâlâ her yerde adalet olsaydı, başka ne gerekirdi ki diye düşünüp durdum gece boyu.

Adaletin bu mu Türkiye?

Durmuş Düşünür ~ 22 Şubat 2012

Bu asimetrik yargı düzeninde, kürsüden aşağıya tezeğe bakar gibi bakan hakim ve savcıların dünyasında, sanık olmak kadar avukat olmak da kahırlı bir iştir.

Savunmanın kör noktası

Hülya Yalçın - 16 Şubat 2012

Suç ne olursa olsun, suçlunun savunmasını yapmak demek illâ ki onun suç işlemediğini kanıtlamak değil, suça giden süreçte yaşanılanları da hukuki potada değerlendirip, mahkemeye sunarak, suç ve cezada dengeyi sağlamaktır.

Mal canın tongası

Arsen Lüpen ~ 30 Mayıs 2011

Hem yargıç hem cellât rolünü biçiyor kendisine. Bunu yaparken, dayanağı TCK'nın mala mülke insan hayatından daha fazla değer biçen kahrolası standartları. Ne var ki, keser de dönüyor sap da…

Başörtülüleri yersek sorun çözülür mü?

Hasan Nuri Yaşar - 10 Kasım 2003

Recep Peker Atatürk Döneminde yurt dışında bir süreliğine gider, CHP'ye yeni bir tüzük hazırlamış olarak geri döner. İnönü de kendisini Atatürk'e götürür. Atatürk metne bir göz atar ve İnonü'yü başından savar.

Yargı bağımsız değil ne demek?

Hasan Nuri Yaşar - 1 Ekim 2003

Sokrates, yargıçların da hekimlerin hastalıklarla ilişkisinde olduğu gibi suçlarla iç içe olmasını yanlış bulur. Çünkü, der, yargıç, hükmünü suçlunun davranışına göre verir ama, asıl istediği, suçun işlenmemiş olduğu hali yeniden kurmaktır.

Tabii ki asmayacağız!

Necdet Şen - 24 Şubat 2002

Dört duvar arasında her gün kendi vicdanıyla hesaplaşarak bir ömür tüketmenin ipin ucunda sallanmaktan daha az korkutucu -ya da ıslah edici- olduğunu kim söyleyebilir? 

52
Derkenar'da     Google'da   ARA