Patronsuz Medya

Kuraklığa çareler

  Necdet Şen - 11 Ağus-tos 2008


Sene 2008. Bir kez daha kurak bir yaz yaşıyor İstanbul şehri. Ve tabii herkes kendi meşrebine göre yorumluyor bu susuzluğu.

Bahçe sulamaya karşı çıkıp da sevgili arabacığını bahçe hortumuyla foşur foşur kırklayanından tut, her temizlik gününde banyonun küvetini tekrar tekrar doldurup bir hafta önce de yıkattığı tüm paspas ve kilimleri bir daha yıkatan ev kadınlarına kadar, herkesin öncelik sıralaması farklı.

Su tasarrufu denince çoğunluğun aklına başkalarının kullandığı su geliyor. Kendi yaptığımızın adıysa temizlik.

O temizlik nehir ve gölleri kurutuyor ve kalan çok az suyu da köpür köpür köpürtüyormuş, kimin umurunda?

Su Tozu

Yıllar önce karikatürist Tan Oral hepimizi güldüren bir espri atmıştı ortaya Su Tozu diye.

Bu su tozunu suya atıp karıştırıyordun, su oluyordu. O geldi şimdi aklıma.

Yapay Su

Acaba bu fikirden hareketle, bakkallarda temizlik günü suyu, araba yıkama suyu, imamın abdest suyu gibi yapay sular satılsa ve şu kadar alana bu kadar da alışveriş puanı gibi kampanyalarla tanıtılsa, susuzluğa çare olur mu?

Su Zabıtası

Ya da bir su zabıtası kurulsa meselâ ve her temizlik krizinde barajlarda su bırakmayan takıntılı ev kadınlarının ensesinde bitse?

Mikroçip

Midesine kelepçe takılan obezler gibi, bu tarz su canavarlarının da kulak tozuna musluğu her açışında sakin ol, dellenme, ev zaten temiz diye fısıldayan mikroçipler yerleştirilse?

Biliyorum, mikroçipi de dinlemezler. Hem yerleri cifler hem de lâf yetiştirirler:

Yok bacım, görmüyor musun, evi bok götürüyor!

Teşhir

Ama valla ben yine de su zabıtası fikrimde ısrar ediyorum.

Gazetelerin üçüncü sayfalarında her temizlik gününde tanker tanker su + kova kova deterjan tüketen Necla Hanım temizlik masası dedektiflerince gözaltına alındı biçiminde haberler göreceğimiz günleri hasretle bekliyorum.

Yorumlar

Necdet Bey'in Kuraklığa çareler başlıklı yazısında bahsettiği su tozu sahiden de bulunmuş. Amaç biraz başka ama gene de kuru su işte.

İşte haberi:

* Bilim yaptı: Kuru su! (Radikal)

Nazmi Bilgen - 26 Ağustos 2010 (16:28)

diYorum

Necdet Şen neler yazdı?

Etiketler

Aile AKP Ali Türkan Amerika Araba Aydın Bacı Beslenme Bilim Cem Karaca Cehalet CHP Cinsellik Çevre Çizgi Roman Çocuk Demokrasi Deprem Derkenar Devlet Dil Din Distopya Edebiyat Eğitim Ekonomi Erkek Fanatizm Felsefe Feminizm Gençlik Günce Hayat Hayvanlar Hızlı Gazeteci Hoyratlık Hukuk İnternet İslâm Kadın Kapitalizm Karikatür Kariyer Kedi Kemalizm Kemal Tahir Kent Kitap Kişilik Komplo Konut Kültür Kürtler Mavra Medya Mektup Militarizm Milliyetçilik Mizah Modernite Müzik Necdet Şen Nefret Nereye Nostalji Pano Pazarlama Polemik Portreler Psikoloji Reklam Safsata Sağlık Sanat Savaş Sevgi Seyahat Sinema Siyaset Sol Sosyoloji Spor Şarap Şiir Tarih Teknoloji Telefon Televizyon Terör Toplum Tutunamayanlar Ütopya Vicdan Yazmak Yalnızlık Yaşlılık Yergi Yoksulluk

Derkenar'da     Google'da  

102