Patronsuz Medya

Biriktirme, at gitsin, hayatına yazık!

  Durmuş Düşünür - 17 Nisan 2013


Giymediğim giysileri, kullanmadığım eşyaları, okuyup bitirdiğim kitapları elimde (evimde) tutmam, isteyene, ihtiyacı olanlara dağıtırım.

Hiç birimiz 40 odalı konaklarda yaşamıyoruz, yerimiz dar. Dahası, hayatımız sonsuz değil. Biriktirilen her şey, ister pul olsun ister para ya da ne bileyim, kitap, kartpostal, kâset, cd, dvd, giysi, elektronik ıvır zıvır, bunların hepsi fazladan karton koli, fazladan dolap, raf, toz, alerji demek.

Tabii, taşınırken anan ağlıyor, o da cabası. Gittiğin yeni evde paketleri açıp raflara diziyorsun. Bir sonraki adrese taşınana kadar bir daha dönüp bakmıyorsun bile yüzlerine. Sonra yine paketliyorsun. Yuttuğun toz ve bel ağrısı da yanına kâr kalıyor.

Akıllı işi değil anlayacağın…

Galiba bu biriktirme tutkusu bir çeşit arıza. Bu arızanın nereden kaynaklandığını pek çözebilmiş değilim.

Firavunlar da ölürken bütün servetlerini kendileriyle birlikte mezara götürürler miş. Ama artık mezarlar tek kişilik, siz giderken biriktirdiğiniz her şey burada kalacak, yenge de muhtemelen kapıcıyı çağrıp hepsini apartman kapısının önüne yığdıracak.

Bakınız, bahar geldi, çiçekler açtı dışarıda. Kızlar lokum gibi. Paluze gerdanlar, gergef kıvamında göbekler, sütun bacaklar, tombul memeler, yuvarlacık popolar…

Benden herkese dost tavsiyesi, bırakın eski kitap tozu yutmayı, çıkın dolaşın azıcık. Hayat, ambar bekçiliği yaparak ziyan edilmeyecek kadar kıymetli.

Yorumlar

Evi boyatmaya karar verdiğimizde Samsun'lu ufak tefek bir boyacıyla anlaştık. Ertesi sabah eşyaları beraberce toplarken bana döndü, Canım abim ne kadar çok eşya var bu evde dedi. Bu kadar çok ıvır zıvır oksijeni emer nefes alamazsınız ha.

Ne kadar doğru söyledi bilge kardeşim. Az insan, az para, az eşya…

Levent Bozkurt - 22 Ekim 2014 (18:54)

diYorum

Durmuş Düşünür ve arkadaşları neler yazdı?

Etiketler

Aile AKP Ali Türkan Amerika Araba Aydın Beslenme Bilim Cem Karaca Cehalet CHP Cinsellik Çevre Çizgi Roman Çocuk Demokrasi Deprem Derkenar Devlet Dil Din Distopya Edebiyat Eğitim Ekonomi Erkek Fanatizm Felsefe Feminizm Gençlik Hayat Hayvanlar Hoyratlık Hukuk İnternet İslâm Kadın Kapitalizm Kariyer Kedi Kemalizm Kent Kitap Kişilik Komplo Konut Kültür Kürtler Mavra Medya Mektup Militarizm Milliyetçilik Mizah Modernite Müzik Necdet Şen Nefret Nostalji Pazarlama Polemik Portreler Psikoloji Reklam Safsata Sağlık Sanat Savaş Sevgi Seyahat Sinema Siyaset Spor Şiir Tarih Teknoloji Telefon Televizyon Terör Toplum Tutunamayanlar Vicdan Yazmak Yalnızlık Yaşlılık Yergi Yoksulluk

Derkenar'da     Google'da  

108