Patronsuz Medya

Kahramanlar neden yalnız olur?

  Durmuş Düşünür - 31 Mayıs 2011


Keşke sadece cahil insanlar ve çocuklar ve bir de şizofrenler gerçek dünyayla kurguyu birbirine karıştırsa…

Yıllar boyu gazetelerde ve internette hayal mahsulü şeyler yazdım çizdim, hepsi şahsî hikâyem, bizzat yaşadıklarımın tıpkıbasımı sanıldı. Kendi hayatımı hiç süslemeden anlattığım az sayıdaki öykü ise gerçeği değil, kurduğum hayalleri anlattığım yolunda eleştiriler aldı.

Anlatılar ister yüzde yüz kurgu olsun ister yüzde yüz gerçek, her iki durumda da birilerinin şişkin benliklerinin çeperlerine sürtünecek, kanatacaktır. O birileri uzaktaysa sorun yok, ama dokunma mesafesindeyse, mutlaka kendi sıradanlığının acısını sıradan olmayandan çıkartacaktır. Bundan sakınmanın formülü ya yok; varsa da ben henüz keşfedemedim.

Yazıp çizmenin onda dokuzu bu tür pürüzlerle cebelleşmek, geri kalanı da zihnindekileri ifadeye dökmek zaten.

* * *

Şimdi, meraklısına on puanlık uzman sorusu: Neden Hızlı Gazeteci'nin hiç akrabası yok?

Yorumlar

Yıllar önce okuduğum bir hikâyeden alıntıdır:

On kardeşi olan bir çocuk üçkağıt yaparak babasının cebinden para çalar. Baba olayı fark eder, çocuğa akşam yemeği yememe cezası verir. Diğer kardeşler ve anne baba yemeğe oturur. Babanın dağdan topladığı mantarlar sofradadır. Bizim hırsız çocuk sabah yatağından kalkar, aşağı iner bir de görsün. Tüm aile yedikleri mantardan zehirlenmiş ve hakka yürümüşlerdir.

Çocuk hiç akrabası kalmadığı için ağlarken bir yandan da üçkağıtçılığın faydasını hayatta kalarak görmüştür.

Kıssadan Hisse: Neden akraban yok sorusuna cevap;
AMCAM DAYIM, HERKESDEN ALDIM PAYIM.

Levent Bozkurt - 21 Ekim 2013 (16:26)

diYorum

Durmuş Düşünür ve arkadaşları neler yazdı?

Etiketler

Aile AKP Ali Türkan Amerika Araba Aydın Beslenme Bilim Cem Karaca Cehalet CHP Cinsellik Çevre Çizgi Roman Çocuk Demokrasi Deprem Derkenar Devlet Dil Din Distopya Edebiyat Eğitim Ekonomi Erkek Fanatizm Felsefe Feminizm Gençlik Hayat Hayvanlar Hoyratlık Hukuk İnternet İslâm Kadın Kapitalizm Kariyer Kedi Kemalizm Kent Kitap Kişilik Komplo Konut Kültür Kürtler Mavra Medya Mektup Militarizm Milliyetçilik Mizah Modernite Müzik Necdet Şen Nefret Nostalji Pazarlama Polemik Portreler Psikoloji Reklam Safsata Sağlık Sanat Savaş Sevgi Seyahat Sinema Siyaset Spor Şiir Tarih Teknoloji Telefon Televizyon Terör Toplum Tutunamayanlar Vicdan Yazmak Yalnızlık Yaşlılık Yergi Yoksulluk

Derkenar'da     Google'da  

109