Patronsuz Medya

Engellenen sitelere bağlanmak için: Opera Turbo

  Necdettin Sabırtaşı - 17 Ocak 2016


Opera da ne ki diyenlere kısa cevap: O bir tarayıcı, yani browser. Hani tıklıyor açıyoruz, oradan sosyal ağlara falan bağlanıyoruz ya… Firefox gibi, Chrome gibi, İnternet Explorer (şimdi Edge) gibi… İşte onlardan.

(Bu kadarını da biliyoruz yani diyecek dostlarımıza not: Biz biliyoruz ama inan bu kadarına bile kafası basmayan, beceremediği her şey için tamirciye koşup feysbukum bozuldu diyebilen kıyamet kadar internet kullanıcısı var. Onlara da bir el atmak lâzım sevabına.)

Devam ediyoruz. Şu ya da bu nedenle -yasal kılıfı bile hazırlanmaksızın- engellenen sitelere düz yoldan giremeyenler için Opera web tarayıcısının sağladığı ek bir bir imkân var.

Bilgisayarında Opera bulunmayanlar, ister Google'a yazarak, isterse şu kısayolu tıklayarak bilgisayarına kurabilir. Hiç zor değil. Açıklamalar falan bizim dilimizde. Birkaç tık yetiyor indirip kurmak ve zahmetsizce çalıştırmak için.

Kurduk mu Opera'yı? Hayırlı olsun. Bundan sonra yapacağımız tek iş, bu yeni tarayıcımızı açıp üst sol köşesindeki menü butonundan açılan listenin alt tarafında görülen Turbo seçeneğini seçili hale getirmek. Gerisini Opera hallediyor, engellenen sayfaları açıyor.

* * *

Bir ek kolaylık daha önereyim, konfor tamam olsun.

Halen kullandığımız tarayıcının üst kısmındaki menüden şu sırayla gidiyoruz:

Araçlar → Eklentiler → Eklenti edin

Oradaki arama kutucuğuna opera yazıyor, tıklıyoruz.

Açılan listenin ilk sırasındaki open with opera seçeneğinin altındaki Kur butonunu tıklıyoruz.

Böylece mevcut tarayıcımıza bir kolaylık daha eklemiş oluyoruz.

Ne oluyor? Açılmayan bir siteyle karşılaştığımızda, sayfanın herhangi bir yerinde sağ tuş menüsüne başvuruyor ve açılır kapanır menüdeki view this page in Opera satırını tıklıyoruz. Opera açılıyor ve bize o (engellenen) sayfayı gösteriyor.

Yeterince sarih bir dille anlattığımı zannediyorum. Ama gene de anlamayan olduysa, artık onlara da bırak dağınık kalsın diyorum.

diYorum

Necdettin Sabırtaşı ve arkadaşları neler yazdı?

Etiketler

Aile AKP Ali Türkan Amerika Araba Aydın Beslenme Bilim Cem Karaca Cehalet CHP Cinsellik Çevre Çizgi Roman Çocuk Demokrasi Deprem Derkenar Devlet Dil Din Distopya Edebiyat Eğitim Ekonomi Erkek Fanatizm Felsefe Feminizm Gençlik Hayat Hayvanlar Hoyratlık Hukuk İnternet İslâm Kadın Kapitalizm Kariyer Kedi Kemalizm Kent Kitap Kişilik Komplo Konut Kültür Kürtler Mavra Medya Mektup Militarizm Milliyetçilik Mizah Modernite Müzik Necdet Şen Nefret Nostalji Pazarlama Polemik Portreler Psikoloji Reklam Safsata Sağlık Sanat Savaş Sevgi Seyahat Sinema Siyaset Spor Şiir Tarih Teknoloji Telefon Televizyon Terör Toplum Tutunamayanlar Vicdan Yazmak Yalnızlık Yaşlılık Yergi Yoksulluk

Derkenar'da     Google'da  

112