Patronsuz Medya

Eski defterler açılsın mı?

  Necdettin Kardaşyan - 15 Ocak 2009


Kendini tarihçi diye tantmayı sevse de, şahsen tarihçiden çok evrakı metruke koleksiyoncusu olarak tanımlamayı uygun bulduğum medyatik şahsiyet Murat Bardakçı'yla yapılmış bir röportajdaki şu sözü tartışılmaya değer:

Kraldan fazla kralcılar o kadar çok kullandılar ki şimdi söyleyeceğim sözü, artık sakız oldu, ciddiye alınmıyor. O yüzden size de böyle avam bir söz gibi gelebilir şimdi, ama söyleyeceğim: Bakın ortada bir arkadan vurma olayı var. Bu gerçektir. Ben bunu söylemeye utanır hale geldim, ama mesele budur.

Korkulmasın, nüfus ve sevk defterleri açılsın →

Tamamı okunduğunda yeni tartışmalar ve polemikler başlatabilecek bu ilginç söyleşideki arkadan vurma deyimi, bence gayet kaba bir deyim, ama kırımın mantığını -yapanlar açısından- anlamak için bir ölçüde yol gösterici buldum.

Bir kere o dönemde Osmanlı'nın yaşadığı üst üste yenilgilerin şoku var. Sonra galip devletlerin buradaki vatandaşlarını ve zamanla tüm gayrımüslim azınlıkları buradaki Müslümanlara karşı kayırıyor olmaları var. Bunlar Osmanlı aydınında çok derin bir travma yaratmış. Altı asır boyunca efendi olduğu topraklarda o derece itilip kakılmak onları çok kışkırtmış. Bu da özellikle Ermenilere karşı derin bir hınç ve intikam duygusunu körüklemiş. Ve bu intikam hissi en çok da Balkanlar'dan ve Kafkasya'dan gelen muhacirler arasında kolayca yandaş bulmuş.

Arkadan vurdular derken kastedilen şey, banal bir dille de olsa, budur zannediyorum.

Kim kimi arkadan vurmuş, bunlar epeyce yoruma açık konular tabii ki.

diYorum

Necdettin Kardaşyan ve arkadaşları neler yazdı?

Etiketler

Aile AKP Ali Türkan Amerika Araba Aydın Beslenme Bilim Cem Karaca Cehalet CHP Cinsellik Çevre Çizgi Roman Çocuk Demokrasi Deprem Derkenar Devlet Dil Din Distopya Edebiyat Eğitim Ekonomi Erkek Fanatizm Felsefe Feminizm Gençlik Hayat Hayvanlar Hoyratlık Hukuk İnternet İslâm Kadın Kapitalizm Kariyer Kedi Kemalizm Kent Kitap Kişilik Komplo Konut Kültür Kürtler Mavra Medya Mektup Militarizm Milliyetçilik Mizah Modernite Müzik Necdet Şen Nefret Nostalji Pazarlama Polemik Portreler Psikoloji Reklam Safsata Sağlık Sanat Savaş Sevgi Seyahat Sinema Siyaset Spor Şiir Tarih Teknoloji Telefon Televizyon Terör Toplum Tutunamayanlar Vicdan Yazmak Yalnızlık Yaşlılık Yergi Yoksulluk

Derkenar'da     Google'da  

112