Patronsuz Medya

Sen yazarsın o okumaz, kim daha güçlü?

  Safvet Nezîhi - 15 Mayıs 2011


Yazmak böyle bir şey işte. Küskünleri barıştırır, sevenleri kavuşturur, gönülden gönüle yol olur, köprüler kurar, bentler yıkar.

Ama en önemlisi, soluk borusundaki leblebiyi çıkarır. Bir fincan sıcak adaçayı gibidir yazmak; bünyeyi toksinlerden arındırır, naturaya sağlamlık katar.

O nedenle derim ki, herkes yeteneğim var mı yok mu diye sorgulamadan, karınca kararınca yazma uğraşının bir yerlerinde olmalı. İster sigara paketinin arkasına, ister bir deftere, ister bilgisayara, ama mutlaka bir yerlere, insan yüreğindekileri yazmalı. İlle de orhanpamukelifşafak olmak için değil, sadece ve sadece ahvali kayda geçirmiş olmak için.

Diğer yandan, ah o sükse yok mu o sükse, güzel yazılar yazmanın insana kazandırdığı… İşte o sükse, beklenmedik düşmanlar kazandırır. Tuzaklar, ökseler, kahpe fakları dizer kişi evlâdının yoluna. Gündelik hayatı mayın tarlasına döndürür. Ne zaman, nerede hançerleneceğini kestiremez olursun.

Nedenini bile bilmediğin küskünlükler ve hoyratlıklar gelir dikilir dört bir yanına. Hem de en yakınlarında, kendi habitatında. Belki kardeşin, belki mesai arkadaşın, belki yan komşun. Çevrende yüzüne gülüp ilk fırsatta gözünü oymaya mütemail tuhaf bir katman oluşur.

Sen bir anlam veremesen de, bir açıklaması vardır aslında bunun. Bahane muhtelif ise de, sebep tektir:

HASET.

* * *

Konuyla ilgili bir yazı: İncitebiliyorum, o halde varım (Necdet Şen)

diYorum

Safvet Nezîhi ve arkadaşları neler yazdı?

Etiketler

Aile AKP Ali Türkan Amerika Araba Aydın Beslenme Bilim Cem Karaca Cehalet CHP Cinsellik Çevre Çizgi Roman Çocuk Demokrasi Deprem Derkenar Devlet Dil Din Distopya Edebiyat Eğitim Ekonomi Erkek Fanatizm Felsefe Feminizm Gençlik Hayat Hayvanlar Hoyratlık Hukuk İnternet İslâm Kadın Kapitalizm Kariyer Kedi Kemalizm Kent Kitap Kişilik Komplo Konut Kültür Kürtler Mavra Medya Mektup Militarizm Milliyetçilik Mizah Modernite Müzik Necdet Şen Nefret Nostalji Pazarlama Polemik Portreler Psikoloji Reklam Safsata Sağlık Sanat Savaş Sevgi Seyahat Sinema Siyaset Spor Şiir Tarih Teknoloji Telefon Televizyon Terör Toplum Tutunamayanlar Vicdan Yazmak Yalnızlık Yaşlılık Yergi Yoksulluk

Derkenar'da     Google'da  

102