Patronsuz Medya

Proje Çocuklar

  Neco Birinci Sperm - 15 Ekim 2013


Çocuğun eğitimi söz konusu olduğunda, tanıdığım anne ve babaların neredeyse tamamı birer at yarışı bağımlısı görünümü arz ediyor. Tamamının kafasında hikmetinden sual olunamaz bir şablon var ve asla farklı bir görüş işitmek istemiyorlar.

Eğer ilk itirazlarında susup evet haklısınız, ben sizin kadar iyi düşünemem demediysen, mutlaka tabii senin çocuğun yok, anne-baba olsan anlardın diyerek bitirici darbeyi vuruyorlar.

Haklılar tabii, prezervatif -ya da doğum kontrol hapı- insanı gerzekleştiriyor, bıraktığında da zekân tavan yapıyor, bu kadar basit.

Ne var ki, ben bu yerlerde sürünen zekâm ve bilgi dağarcığımla, çocuğuna en iyi eğitimi aldırma konusunda hırs yapan ve benim gibi salozların yıllık gelirinin dört beş katını tek bir veletin eğitimi adına kolejlere, kurslara, özel hocalara yatıran ebeveynleri şirazesi kaymış bebesantrikler olarak görüyorum.

Kıskançlıktan tabii…

Haa, bir de şunu görüyorum: Daha o yaşta tüm dünya nimetleri önlerine serilmiş olan bu prens ve prensesler, günün birinde para kazanmaya başladıklarında ne anne tanıyorlar ne de baba. O parlak zekâlı yarış bağımlısı akranlarımın bazıları hastane köşelerinde yapayalnız, sukutu hayale bulanmış bir şekilde, ziyaretlerine gelmek yerine tatile giden evlâtlarını sayıklayarak ölüyorlar.

* * *

Bir de şöyle bir yazı vardı galiba: Çocuğun istikbali söz konusu →

diYorum

Neco Birinci Sperm ve arkadaşları neler yazdı?

Etiketler

Aile AKP Ali Türkan Amerika Araba Aydın Beslenme Bilim Cem Karaca Cehalet CHP Cinsellik Çevre Çizgi Roman Çocuk Demokrasi Deprem Derkenar Devlet Dil Distopya Edebiyat Eğitim Ekonomi Erkek Fanatizm Felsefe Feminizm Gençlik Hayat Hayvanlar Hoyratlık Hukuk İnternet İslâm Kadın Kapitalizm Kedi Kemalizm Kent Kitap Kişilik Komplo Konut Kültür Kürtler Mavra Medya Mektup Meslek Militarizm Milliyetçilik Mizah Modernite Müzik Necdet Şen Nefret Nostalji Pazarlama Polemik Portreler Psikoloji Reklam Safsata Sağlık Sanat Savaş Sevgi Seyahat Sinema Siyaset Spor Şiir Tarih Teknoloji Telefon Televizyon Terör Toplum Tutunamayanlar Vicdan Yazmak Yalnızlık Yaşlılık Yergi Yoksulluk

Derkenar'da     Google'da  

82