Patronsuz Medya

Mayalanmanın sonu

Utku Ünal - 27 Kasım 2005  


Şarabî Günce 7

Cıvıl cıvıl bir cumartesinin sonuna doğru eve geldiğimde hava kilidinin içindeki basıncın yönünün değiştiğini gördüm. Mayalanma sonucu içeriden gelen basınç, içeriye bağlı haznedeki suyu itiyordu.

Şu anda bunun tam tersi olmuş durumda, yani içeriye bağlı haznedeki suyun seviyesi yükselmiş durumda. Bu mayalanmanın sona erdiğini ve artık mayalanma sırasında çıkan gaz yüzünden oluşan damacana içindeki basıncın düştüğünü gösteriyor. Hemen soğuk sağlamlaştırmaya (Stabilizasyon) geçmeliyiz.

Daha önceden yanlışlıkla mayalanma bitmeden ilk aktarma işlemini yapıp, damacanın dibinde çöken maddeleri ayırmış olduğumdan işim daha kolay oldu. Kaynar suyla arındırdığım huni ve yeni küçük damacanayı kullanarak şarabı mayalanma kabından yeni ortamına aktardım. Arada alkol oranı ölçmeyi de unutmadım: Yüzde 14, hedefimden bir derece yukarıda. Seneye şeker eklerken daha dikkatli olmalıyım. Hesaplanandan biraz daha az eklemeli.

Soğuk sağlamlaştırmayı yaparken damacananın ağzında mayalanma yaparkenkinin aksine çok az boşluk kalmalı. Ayrıca bu aşamayı balkon gibi sıcaklığı kontrol edemediğimiz yerler yerine buzdolabında yapmanın daha doğru olacağını öğrenmiş bulunuyoruz. Bu nedenle buzdolabının iki rafını iptal ederek damacanayı yerleştirdim. Bu aşamanın başarısının eşinizin insafına kalmış olduğunu belirtmeliyim, dolap gerçekten de önümüzdeki iki hafta boyunca kullanılmayacak durumda.

Görüşmek üzere.

diYorum

 

Utku Ünal neler yazdı?

93
Derkenar'da     Google'da   ARA