Patronsuz Medya

Yanlış hesap Bağdat'tan, bizim şarap balkondan döndü

Utku Ünal - 18 Kasım 2005  


Şarabî Günce 6

Anımsayacağınız gibi bir önceki yazımda mayalanmayı durdurup ilk aktarmayı yapmış ve evimin balkonunda tartarik asidin çökeceği soğuk sağlamlaştırmaya (Stabilizasyon) başlamıştım.

Ancak sevgili Mehmet Karabulut, mayalanmanın kesinlikle sonuçlandırılması gerektiğini, ileride şişeleme yapılırken potasyum metabisülfit kullanılarak mayalanma durdurulsa bile bunun geçici olacağını, uygun ortamı bulduğu anda mayanın çalışarak tıpayı atacağı konusunda beni uyardı.

Ayrıca soğuk sağlamlaştırmanın buzdolabı benzeri bir ortamda yapılması gerektiğini, buna olanak yoksa ocak-şubat aylarını beklemenin tek yol olacağını söyledi. Bu nedenle şarabı üstte boşluk kalması için yeniden daha geniş bir damacanaya aktararak mayalanmaya geri döndüm. Mutfakta fokurdamayı sürdürüyoruz.

"Ömer Bey, (bu benim şarabî mahlâsım oluyor)

Tartarik asidin kristalize olarak çökelmesi için daha düşük ısılara ihtiyaç olduğunu (+4 derece) düşünüyorum. Balkon seçiminizden dolayı bunun için kış aylarını (Ocak-Şubat) beklemeniz gerekecek.

Ayrıca şişelemeden önce Potasyum Metabisülfit ilave etmeniz şarabı korumak açısından yararlıdır. Ama her ne kadar potasyum fermentasyonu durdurmuş gibi gösterse de, ancak bir süre oyalamaktan başka bir işe yaramaz. Yani Fermentasyonun tamamen bittiğinden emin olmaktan başka bir seçenek göremiyorum. Ama ocak-şubat aylarını beklerken sanırım fermentasyon da bitmiş olacaktır. Zaten şeker yeterliyse alkol oranı yüzde 15'e geldiğinde kendiliğinden durması gerekir. Çünkü mayaların bu alkol oranının üzerinde çalışamadığını biliyorum.

Kolay gelsin…

Memet"

diYorum

 

Utku Ünal neler yazdı?

90
Derkenar'da     Google'da   ARA