Patronsuz Medya

Asla forward etme!

Büdütör - 2 Temmuz 2002  


Daha kaç kez uyarmak gerekiyor bilemiyorum, ama bu çocukluğun ardı arkası kesilecek gibi de görünmüyor.

Kandırmacalar muhtelif:

- "Lösemili çocuk için yardım…"
- "Türkiye'nin adı neden Turkey? Forward et, Türkiye olsun!"
- "Ben Kenya'lı iş adamıyım, şu kadar parayı ülkeye sokmama aracı olursan sana da yüzde yirmi veririm…"
- "Atatürke hakaret eden siteyi kapattırmak için bir milyon imza…"
- "En matrak internet şakası…"

"Aaa, bana da gelmiş, herkese yollayayım…"

Biliyorum, bu olaylar ileride "internetin çocukluk çağı hataları" olarak anılacak, ama bugün itibariyle iletişimi parazite boğuyor.

İnternet kullanmaya başlar başlamaz posta kutusuna düşen "yardımsever" elektronik postaları da adres defterindeki herkese (hem de Bcc-Gizli kısmına koymaya bile gerek görmeden) herkese nakl (forward) eden değerli arkadaşlarıma söylüyorum bunu. Hayır hayır, arkanızdakine değil, bizzat size. Lütfen elinize ayağınıza hakim olunuz.

İnternet, koca koca insanlar için hâlâ çocuk oyuncağı. Özensizlik berdevam.

Ey Türk istikbâlinin evlâdı, artık akıllan! Kestirmeden "iyilik meleği" olmak için herkese postaladığın bir kampanya çağrısı yüzünden, adın, telefonun, e posta adresin internetteki milyonlarca kullanıcının posta kutusuna dağılırsa ne yapacaksın?

Bu nedenle, haddim olmayarak uyarıyorum, posta kutuna gelen olur olmaz şeyleri önüne gelene yollama! İllâ yollayacaksan da adresleri e postanın Bcc (Gizli) kısmına yaz!

En son örnek

Geçen hafta sonu gelen böyle bir e postada yine "USA'dan gönderilen bir konteyner dolusu tekerlekli sakat arabasının talepte bulunanlara dağıtılacağını" söyleyen bir balon haber bana da ulaştı. Üstelik üstünde telefon numarası, ad ve adres de var. Doğruluğunu kontrol etmek için orada telefonu yazılı olan kişiyi aradım. Büyük bir olasılıkla bir şehir efsanesi, amaçları neymiş onu öğrenmek istiyorum, ama telefon sürekli meşgul.

Günlerce böyle sürdü. Sonunda düşürebildim numarayı ve karşıma çıkan adam daha "merhaba" demeden "aman kardeşim, yandık, her gün 150 tane telefon geliyor, çalışamaz olduk, bunun bizimle ilgisi yok" dedi.

Meğer onlar da kolay yoldan iyilik meleği olmaya soyunmuş ve kendilerine gelen postayı herkese nakletmiş.

Ve tabii müstehakını bulmuş. Kullandığı e posta programı mesajın altına otomatik olarak şirketin adres ve telefonlarını eklemiş ve ondan sonrası facia. Herkes telefon ediyormuş işin aslını öğrenmek için. Şimdi kara kara düşünüyorlarmış "ne yapacağız?" diye.

Geçmiş olsun. Düşünsünler bakalım. Baştan birkaç saniye düşünmeyen sonradan uzun uzun düşünür.

Dilerim sizin başınıza gelmez böyle bir şey. Ya da, eğer gelen her kampanya çağrısını anlayıp dinlemeden herkese nakledenlerdenseniz, dilerim gelir.

Yok eğer "ben artık çocuk gibi davranmak istemiyorum" diyorsanız, hiç olmazsa bu yazıyı okuyun ve gerekli görürseniz son kez onu nakledin tanıdığınız herkese; oturduğunuz yerden yaptığınız son "iyilik" de bu olsun.

diYorum

 

76
Derkenar'da     Google'da   ARA