Patronsuz Medya

E postaların izlendiğini nasıl anlarsın?

  Tufan Erdem - Aralık 2004


Ben de geçenlerde e postalarımın birileri tarafından uzun süredir izlenmekte olduğunu öğrendim.

Tüm yazışmalarımdan haberleri var gibi görünüyor. E posta şifremi değiştirdim ama yine okuyorlar duygusu içindeyim. Bazı e postalar bana ulaşmıyor, sonradan öğreniyorum. Benim e postalarımdan bazıları da bana ulaşmıyormuş, onu da sonradan ancak tesadüfen öğreniyorum. Bu tür mikrop insanları engellemenin ya da yakalamanın bir yolu yok mudur?

Yorumlar

E-postanızın izlenmesi üç yolla olanaklı:

1) Bilgisayarınızda bir solucan (worm) / virüs / truva atı vardır ve bu mesajlarınızı gönderilirken kopyalayıp ilgili kişiye gönderiyordur.

2) Eposta sunucunuzda (hotmail, superonline, şirketten kullanıyorsanız o sunucu) bu izleme gerçekleştiriliyordur.

3) Internet çıkışınızın olduğu yerdeki güvenlik duvarında (Firewall).

Şunları yanıtlamalısınız:

1) Eposta adresiniz ne? Bu bilgi eposta sunucusunun nerede olduğunu belirtir.

2) Internete genelde nasıl bağlanıyorsunuz?

Evden çevirmeli ağla, evden adsl ile, şirketten… Bu bilgi de e postanın izlediği yolu gösterir. Bunları yanıtladıktan sonra sorununuz hakkında bir bilgimiz olabilir. Tüm bunları yazarken şifrenizin güvende olduğunu düşünüyorum tabii ki. Şifrenizi sık sık değiştirin ve karmaşık şifreler kullanın: GuVenl1$1fre gibi.

Utku Ünal - Aralık 2004

Teşekkürler… İnternete dial up bağlantı ile bağlanıyorum. E posta işlerimde outlook express kullanıyorum. Şifre konusundaki önerilerinizi zaten uyguluyorum. Gene de kırmışlar galiba. Belki de şifreyi kırmadan başka yolla okuyorlar. Asıl merak ettiğim şey, bu tarz hasta kişiler şifrelerimizi hangi yollardan kırarlar? Dikkatimizi hangi noktalarda yoğunlaştırmalıyız?

Tufan Erdem - Aralık 2004

Eğer hotmail gibi sitelerden bir e posta adresi kulanıyorsanız giriş sırasında (login olurken) ssl yani şifreli giriş ekranını kullanmaya özen gösterin. Eğer şifresiz (ssl olmayan) ekrandan girerseniz şifrenizin çalınma olasılığı vardır. Eğer şirketten bir e posta adresi kullanıyorsanız bilgiişlem elemanınızdan şüphelenmek yerindedir:)

Utku Ünal - Aralık 2004

diYorum

Etiketler

Aile AKP Ali Türkan Amerika Araba Aydın Beslenme Bilim Cem Karaca Cehalet CHP Cinsellik Çevre Çizgi Roman Çocuk Demokrasi Deprem Derkenar Devlet Dil Din Distopya Edebiyat Eğitim Ekonomi Erkek Fanatizm Felsefe Feminizm Gençlik Hayat Hayvanlar Hoyratlık Hukuk İnternet İslâm Kadın Kapitalizm Kariyer Kedi Kemalizm Kent Kitap Kişilik Komplo Konut Kültür Kürtler Mavra Medya Mektup Militarizm Milliyetçilik Mizah Modernite Müzik Necdet Şen Nefret Nostalji Pazarlama Polemik Portreler Psikoloji Reklam Safsata Sağlık Sanat Savaş Sevgi Seyahat Sinema Siyaset Spor Şiir Tarih Teknoloji Telefon Televizyon Terör Toplum Tutunamayanlar Vicdan Yazmak Yalnızlık Yaşlılık Yergi Yoksulluk

Derkenar'da     Google'da  

83