Patronsuz Medya

Banyo ve Saat

  Sultan Mısırlı - Aralık 2004


Anlayamadığım bir şey var, banyodan çıkınca insana neden saatler olsun denir? Saatin temizlikle bir ilgisi var mı?

Mesela, neden günler olsun, haftalar olsun, dakikalar olsun ya da sağlık olsun, temizlik olsun değil de saatler olsun deniyor. Saatin ne gibi bir özelliği var?

Yorumlar

Sultan Mısırlı, deyişin aslı saatler olsun değil, sıhhatler olsun şeklindedir. Kültürümüzde yanındaki hakkında iyi düşünen, yanındakinin varlığına kendinden olumlu bir şeyler katmayı görev bilen bir inanış yaygındır. Bu inanış, toplumun günlük ilişkilerinde de kendini göstermiş ve dil"e yerleşmiştir. Örneklerinden biri de sizin söz konusu ettiğiniz sıhhatler olsun dileğidir.

Mehmet - Aralık 2004

Çocukken; her banyodan sonra (o zamanlar banyo günü diye bir şey vardı) anne ve babamızın elini öper, onların sıhhatler olsun dileğini kabul ederdik: O) Onlar yıkandıktan sonra da biz aynı dileklerimizi iletirdik. (-: Ayrıca babam traş olduktan sonra da sıhhatler olsun derdik. İşe de hayırlı işler demeden göndermezdik.

Nuh Nebîden - Aralık 2004

diYorum

Etiketler

Aile AKP Ali Türkan Amerika Araba Aydın Beslenme Bilim Cem Karaca Cehalet CHP Cinsellik Çevre Çizgi Roman Çocuk Demokrasi Deprem Derkenar Devlet Dil Din Distopya Edebiyat Eğitim Ekonomi Erkek Fanatizm Felsefe Feminizm Gençlik Hayat Hayvanlar Hoyratlık Hukuk İnternet İslâm Kadın Kapitalizm Kariyer Kedi Kemalizm Kent Kitap Kişilik Komplo Konut Kültür Kürtler Mavra Medya Mektup Militarizm Milliyetçilik Mizah Modernite Müzik Necdet Şen Nefret Nostalji Pazarlama Polemik Portreler Psikoloji Reklam Safsata Sağlık Sanat Savaş Sevgi Seyahat Sinema Siyaset Spor Şiir Tarih Teknoloji Telefon Televizyon Terör Toplum Tutunamayanlar Vicdan Yazmak Yalnızlık Yaşlılık Yergi Yoksulluk

Derkenar'da     Google'da  

87