Patronsuz Medya

Mustang amblemi

  Direksiyon - Aralık 2004


Mustang arabaların amblemindeki koşan atın ne gibi bir özelliği var acaba?

O amblemdeki at, Kuzey Amerika'ya özgü bir attır. Adına Mustang denir, bir çeşit yılkı atıdır, yani doğada başıboş yaşar ve çok hızlı koşar. Arabanın markası o nedenle bu ata atıfta bulunuyor olabilir.

Bir de yine Kuzey Amerika'ya özgü bir at türü vardır. Adına Pony denir. O da çok hızlı koşan dayanıklı bir attır, ufak tefektir, vaktiyle kızılderililer tarafından kullanılırdı. Bir zamanlar Wells Fargo şirketi ilk posta seferlerini başlattığında bu atları kullandığı için, bu posta hizmetine o zamanlar halk arasında Pony Express denmiştir… Bunları nereden mi biliyorum? Çocukken okuduğum resimli romanlardan… Herhalde palavra değildir bu bilgiler:)

Yorumlar

Mustang Amerika'daki yılkı atlara denir ama işin esprisi bu atların kıtaya ilk gelen ispanyollar tarafından getirilen atlardan kaçan, -özgürleşen- atlardan oluşmasıdır. Bu yüzden bu amblem de özgürlüğü, yılkılığı çağrıştırır. Sıradan bir at değildir.

Tolga Cücen - 11 Eylül 2007 (16:13)

diYorum

Etiketler

Aile AKP Ali Türkan Amerika Araba Aydın Beslenme Bilim Cem Karaca Cehalet CHP Cinsellik Çevre Çizgi Roman Çocuk Demokrasi Deprem Derkenar Devlet Dil Din Distopya Edebiyat Eğitim Ekonomi Erkek Fanatizm Felsefe Feminizm Gençlik Hayat Hayvanlar Hoyratlık Hukuk İnternet İslâm Kadın Kapitalizm Kariyer Kedi Kemalizm Kent Kitap Kişilik Komplo Konut Kültür Kürtler Mavra Medya Mektup Militarizm Milliyetçilik Mizah Modernite Müzik Necdet Şen Nefret Nostalji Pazarlama Polemik Portreler Psikoloji Reklam Safsata Sağlık Sanat Savaş Sevgi Seyahat Sinema Siyaset Spor Şiir Tarih Teknoloji Telefon Televizyon Terör Toplum Tutunamayanlar Vicdan Yazmak Yalnızlık Yaşlılık Yergi Yoksulluk

Derkenar'da     Google'da  

93