Patronsuz Medya

Hoşgeldin Oğuz Ağabey

  Yalçın Pekşen - Hürriyet 1996


Oğuz Aral 4 yıllık bir suskunluktan sonra, çini mürekkebi hokkasının kapağını yeniden Hürriyet okurları için açtı. Çocukluğumun çizeri neredeyse yaşlılığımın da çizeri olacak galiba.

Oğuz Aral'ın kendisi gibi karikatürist olan kardeşi Tekin Aral ortaokulda sınıf arkadaşımdı. O sırada biz yaşlardakiler arasında en çok tutulan çizgi roman kahramanı ise Tekin'in ağabeyi, dolayısıyla hepimizin ağabeyi olan Oğuz Aral'ın Hafiyesi Mahmut tiplemesiydi. Mayk Hammer romanları da çok modaydı. Hafiyesi Mahmut Mayk Hammer'in ülkemizdeki karşıtıydı.

Oğuz Aral karikatür çizmekten çok karikatürist yetiştirdi. Sanırım bugün eli kalem tutan tüm karikatüristlerin gelişmesinde onun biraz tuzu, biraz biberi vardı.

Gırgır'daki köşesinde çiçeği burnundakiler diye elinden tuttuklarından bazıları gerçekten karikatürist oldular, onları şimdi çeşitli gazete ve dergilerde zevkle izliyoruz.

Bazıları da burunlarındaki çiçeklerden kurtuldukları halde, zerzevat olmaktan kurtulamadılar.

Şimdilerde karikatürün çizgi ile mizah olduğunu unutup, köşelerinde kenar mahalle dilberlerini etkilemeye yönelik, oradan buradan aşırma felsefe kırıntılarına, ayıp olmasın diye, bir-iki çizgi ekleyenler işte bunlar. Oğuz Aral'ın dönüşü ile karikatürün, çizgi ile mizah olduğunu yeniden anımsayacağımız için seviniyorum.

Hoşgeldin Oğuz Ağabey.

diYorum

Etiketler

Aile AKP Ali Türkan Amerika Araba Aydın Beslenme Bilim Cem Karaca Cehalet CHP Cinsellik Çevre Çizgi Roman Çocuk Demokrasi Deprem Derkenar Devlet Dil Din Distopya Edebiyat Eğitim Ekonomi Erkek Fanatizm Felsefe Feminizm Gençlik Hayat Hayvanlar Hoyratlık Hukuk İnternet İslâm Kadın Kapitalizm Kariyer Kedi Kemalizm Kent Kitap Kişilik Komplo Konut Kültür Kürtler Mavra Medya Mektup Militarizm Milliyetçilik Mizah Modernite Müzik Necdet Şen Nefret Nostalji Pazarlama Polemik Portreler Psikoloji Reklam Safsata Sağlık Sanat Savaş Sevgi Seyahat Sinema Siyaset Spor Şiir Tarih Teknoloji Telefon Televizyon Terör Toplum Tutunamayanlar Vicdan Yazmak Yalnızlık Yaşlılık Yergi Yoksulluk

Derkenar'da     Google'da  

95