Patronsuz Medya

Araya kaynak mı yapmışlar?

Vıdıtör + Alper - 22 Mayıs 2008  


Musa Yusuf'un kemiklerini yanına almıştı. Çünkü Yusuf İsrail'in oğullarına, "Tanrı kesinlikle size yardım edecek, kemiklerimi buradan götüreceksiniz" diye sıkı sıkı ant içirmişti.

Kutsal Kitap, Kızıldeniz'i geçiş, 19

Merhaba Alper… Sana bir sorum var. Şimdi kitap okurken aklıma geldi.

Diyelim 3 bin yıl önce ölmüş bir insanın kemiklerinden DNA profili çıkarılabilir mi? Hatta geleceğin dünyasında (bilim kurgu filmlerinde olduğu gibi) o DNA'dan tekrar o kişinin bir benzeri yapılabilir mi? Yani, fantezi kabilinden soruyorum, bir şey yapacağım yok.

Yorumlar

Merhaba Büdü…

Evet abicim, 3 bin yil onceki insanîn kemik dokusundan DNA'si izole edilebilinir. Hatta su andaki biyolojik veri bankasindan da bakilarak ne tip hastaliklari varmis ya dayakalanma ihtimali varmis o bile bulunabilir. O kisinin benzeri yapilabilir mi? Sanirim embriyonik kok hucre ile bir fuzyon olursa o bile olabilir. Ama su anki teknolojimizde biraz zor sanki. Yani imkânsiz degil ama bilim kurgu olarak dusunulebilir.

Bundan bir kac sene once aklimiza tuhaf (?) bir fikir gelmisti. Hani Hz. Muhammed peygamberin sakali filân teshir ediliyor ya. Birileri bir sekilde ele gecirse bir telcigini ve oradan DNA analizi yapsa nasıl bir profili vardi acaba ne cikabilir diye dusunmustuk, ki bu cok mumkun. Hastalik profilini bulabilirdik. Ya da bir takim baska ozelliklerini.

Alper - 23 Mayıs (00.00)

Tekrar merhaba Alper…

Hıristiyanların Kutsal Kitap'ını okuyorum bu aralar. Bu konuyu dün Mısır'dan Çıkış (Exodus) bölümünü okurken, orada Hz. Yusuf'un kemiklerinin çocukları tarafından topraktan çıkartılıp yanlarına alınmasını okuduğumda düşündüm. "Acaba" dedim, "onlara bunu yapmasını emreden Rab, bu kemiklerden daha sonra tekrar bir Hz. Yusuf yapmayı mı planlamış?" Böyle iddialar var yahani dinsel kitaplarla ilgili. "Tanrılar aslında uzaylıydı, gen teknolojisi sayesinde ilkel bir primatı bugünkü İnsan'a dönüştürdüler, estek köstek" diye. Oradan geldi aklıma.

Büdütör - 23 Mayıs (01.00)

Selam Büdü…

Gecen yaz katildigim bir seminer de benzer seyleri dusundurtmustu. Konu insan ve maymun genomunun ne kadar benzedigi uzerineydi. Maymunlarla aramizdaki fark DNA dizisi bakimindan %1 ve iki insan arasindaki fark da % 0.1

Hatta dizilerden verdigi orneklerde meselâ genomda bazi yerler var ki aynen birbirinin kopyasi, ama meselâ bizim genomda araya diyelim 500 nukleotidlik bir blog sokulmus. Yani durum aynen su sekilde gosterilebilir:

:::::::::: ______:::::::::::::::::::::::::

Noktali yerler bire bir eslesmelerin, duz cizgi ise araya sokulan adeta blog gibi bir dizinin varligi.

Bunlar da bana dusundurtmustu benzer seyleri.

Alper - 23 Mayıs (02.00)

Araya kaynak yapmışlar yani. Aferin valla bu uzaylılara. Gitgide ilginç gelmeye başlıyor bu tezler. Aslında sen gen teknolojisini bilen bir akademisyen olarak bu konuda bir şeyler karalasan ne hoş olurdu.

Büdütör - 23 Mayıs

Bence guzel fikir Büdü, istersen bir kisa makale seklinde yazayim.

Yazismaya da devam edelim. Fikir fikri dogurur. Zaten biliyorsun bilim kurgu yazmaya da merakim var:)

Simdi aklima gelmisken hemen sunu da ekliiym.

Gecen sene Harvard-MIT kurulusu olan Broad Institute'ta calismistim yaz zamani, bu sozunu ettigim semineri de orada dinlemistim. Hatta semineri yapan kisinin ilgili linkini de gondereyim. Kayitlarimizda kalsin. Tabii bu abi uzayli lâfi etmiyor ama benim aklima geldiydi boyle bir sey.

http://www.news.harvard.edu/gazette/2006/05.18/11-chimp.html

Alper - 23 Mayıs (03.00)

Selam Büdü…

Konustuklarimiz uzerine bir seyler yazdim. Bir bak bakalim nasıl olmus:

Maymun benim neyim olur?

Alper - 24 Mayıs (01.00)

Merhaba Alper…

Yazın çok güzel. Zaman ayırıp yazdığın için ayrıca teşekkürler. Hem yazışmamızı hem de yazıyı art arda yayınlamak çok hoş olacak. Hatta vaktin olduğunda bu konuda yeni yazılarını da bekliyorum. Bilimsel bir konuyu bu kadar akıcı ve benim gibi düz okurların anlayabileceği bir biçimde yazabilmek, yetenek işi. Sen bunu gayet iyi yapıyorsun.

Dün Kutsal Kitap'ta okuduğum bölümde (Exodus) şöyle şeyler vardı:

"Gece gündüz ilerlemeleri için, RAB gündüzün bir bulut sütunu içinde yol göstererek, geceleyin bir ateş sütunu içinde ışık vererek, onlara öncülük ediyordu. Gündüz bulut sütunu, gece ateş sütunu halkın önünden hiç eksik olmadı."

Biz bugün gökyüzünde böyle bir şey görsek, buna "herhalde jet izi" derdik.

Rab, Musa'ya On Emir ve diğer buyruklarını bildirmek için dağa çağrıyor ve oraya gürültü, ateş ve duman içinde iniyor. İnsan Rabbin kullandığı gök cisminin şeklini şemailini merak ediyor ister istemez. Bir de Kızıldeniz'i yaran şeyin bir lazer kalkanı olup olamayacağını.

Tövbe istiğfar yarabbi! Çarpılmam inşallah!

Şu günlerde sitenin kodlarını topyekûn elden geçiriyorum. Yazıların link düzeni de değişecek haliyle. O nedenle bu yazının yayına girmesini (teknik zorunluluktan) birkaç gün sonraya ertelemek zorundayım.

Görüşmek üzere, sevgiyle.

Büdütör - 25 Mayıs (01.00)

Selam Büdü…

Digital DNA diye bir şey olabilir gibi geliyor bana. Tipki bilgisayarlarin dili gibi biz de en derinde fazlasiyla dijital miyiz acaba? Hani 1010010011100011 yerine AGTCGATGCTGATGATAT olmasi boyle dusundurtmez mi?

Son bir sey de cok degisik bir tesaduf. Tam boyle mailinde Exodus'tan soz ettiginde… Aksamina Indiana Jones'un son filmine gittim… Ve orada da Exodus'tan bahsedilmesin mi? Ve hikâye uzaylilara bir sekilde baglanmasin mi? Yani, dedim bu kadar olur, acaba tesadufler mi buyuk yoksa dunya mi cok kucuk?

Alper - 25 Mayıs (02.00)

İnsan soyunun uzaylı müdahalesiyle birden bire ortaya çıktığı tezi Amerikalı yazar Zacharias Sitchin tarafından da sık sık ele alınan bir konudur. İlgilenenler oradan da araştırabilir.

Hasan Saka - 2 Haziran 2008 (18:09)

diYorum

 

78
Derkenar'da     Google'da   ARA