Patronsuz Medya

Batı'nın karşısına Devlet'i koyan Kemal Tahir

Halit Refiğ

Kemal Tahir kendini tanımasında ona yardımcı olacak kaynakların başında yer alacaktır. Türkiye'yi kendi görmek istediği yerde arayanlar için değil, ama gerçek değerleri ile anlamak isteyen yabancılar için de Kemal Tahir, sabırla ve dikkatle okunduğu takdirde, büyük bir aydınlatıcı olacaktır.

Dünyanın en büyük telekulağı: ECHELON

Sistemin parçaları, internet, yeraltı ve denizaltı haberleşme kabloları, telsiz haberleşmesi ya da büyükelçiliklere yerleştirilen gizli aygıtlar aracılığıyla yapılan her türlü iletişimi ele geçiriyor ve uydular vasıtasıyla NSA merkezine iletiliyor.

Uşaklığın zirvesindeki komprador aydınlar

Attila İlhan

Kompradorluk gerçekte sömürgeleşme yolunda bir acente mantığının bir ülkenin her şeyine hakim olmasıdır. Yani orada ulusal hiç bir şey kalmaz. Ulusal olan her şey ikinci plana atılır.

Şifalı Bitkiler

YERALMASI: Şeker hastaları için faydalıdır. Besleyicidir. Vücudun direncini arttırır. Kabızlığı giderir. ZENCEFİL: İştah açar. Kusmayı önler. Bağırsak bozukluklarını giderir.

Et cinayettir!

İnsan olmanın farkı biraz da budur sanıyoruz. Yeryüzündeki her türlü canlı için baskısız, katliamsız, hapsedilmenin olmadığı, bir türün diğeri üzerinde veya bir insanın diğer insan üzerinde tahakküm kurmadığı bir dünya istiyoruz! Hayvanlara da Özgürlük!

Tıp: Kapitalizm için verimli pazar

Tolga Ersoy - Özgür Üniversite

En azından Türkiye için konuşabiliriz ve kapitalizm kârlılık söz konusu olduğunda seçici değildir; hiç bir ilâç kullanan şişman bu sorumsuzluğu dava konusu yapmamıştır.

"Kol kalınlığında ve dört lüle"

Çetin Altan - Milliyet, 1789

Yoksul ülkelerde elbet beyinsel enerjiyle de ilgili bir beslenme sorunu var. Bu tür sorunlar bulunmasa, hamasi bir sanallığa bu kadar dalınır da, geleceği kesin olan bir İstanbul depreminin, tüm kenti yok edebileceği mi öngörülürdü?

Tanrım, yoksa hayat dediğimiz şey aslında Matrix mi?

Michael Brooks - 27 Temmuz 2002

Olan biteni herkesin bilmesi hiç de sorun değil. Çünkü simülasyonu tam olarak gerçeğine uygun olarak sürdürmek istiyorsanız, yasaklar koymamanız gerekli.

Paranın romanı ve gerçeği üzerine…

Ahmet Cemal - 12 Eylül 2002, Cumhuriyet

Artık şöyle gözlerden uzak, kül rengi, sessiz sedasız bir ölümü arzuluyorum- bu dünyadan paranın savaşını yitirmiş, ama sanırım kendini ucuzlatmamayı başarmış biri olarak çekip gideceğim ve benim romanım, zaten son satırına kadar yaşanılarak tüketildiği için, hiç yazılmayacak.

Türkçe Sorunu

Murat Belge - Yazko Edebiyat, 1982

Şimdi aynı şeyi Türkçe ile başardık. Seçkin olanla olmayanı dil ayırıyor. Dil, gene bir iletişim aracı değil. Üstelik, iletilecek bir şey de kalmayabilir yakında, öztürkçesel sorunsal sayesinde.

ABD'nin kısa suç kronolojisi

Özgürlükler ülkesi niçin tüm Arap demokratlarına sırt çevirdi? Niçin televizyonda hiç rezalet ve şamata yok? Bilmek istemediklerimizi yazıp söyleyenler niçin hiç Nobel ödülü alamazlar? Talibanlar uçurtmayı niçin yasakladılar?

Patronsuz Medya bölümündeki yazılar

Pano neden var?