Patronsuz Medya

Kar yağdı böyle oldu

(zaten hep böyle olur)

Orhan Dirim - 11 Aralık 2013  


Kar geliyor kar, bir hafta önceden geldi, geliyor, yurda giriş yaptı. Yok Balkanlar üzerinden geliyor, yok Sibirya soğukları Doğudan geldi Batıdan geldi. Hazırlanın sabahtan yağabilir, öğleden sonra da, gece yarısı da olabilir. Sabah kalkınca her tarafı bembeyaz görebilirsiniz. Gün boyunca etkili (yoğun) olacak.

Bir heyecan, bir telâş bir curcuna, bir velvele. İyi ama bu kar her yıl Aralık ayında yağmıyor mu?

Tamam da o zaman değişen ne? Hep aynı, hep aynı.

Yine ulaşılamayan köy yolları, marifetmiş gibi verilen, sayısı medeniyet ölçüsü olan bilmem kaçı (500) aşkın köy yolunun ulaşıma kapalı olduğu bilgisi.

Yine köylerden çıkarılan, köy erkekleri veya at tarafından çekilen kızaklar üzerinde, o da yoksa omuzlar üzerinde hasta nakilleri, kardan kapalı yollarda hamile kadınlarımızın ambulans içinde doğumları, doğan çocuklara günün anlam ve önemini belirten sağlık ekibinin koyduğu isimler, (bir sevinç, bir sevinç aman Allah'ım!).

Motor greyderlerin, lastik tekerlekli yükleyicilerin, dozer bıçaklı kamyonların yol açma çalışma görüntüleri, karayolcuların fedakâr şekilde aç ve uykusuz çalışmaları, yolda kalan yolcu otobüsleri, otomobiller, merkezden köylere giden minibüsler. Bu araçlar içinde saatlerce kalanlarla yapılan röportajlar. Kendilerine ulaştırılan sandviç ikramları.

Yardım için yollara düşmüş yolda kalmış ambulanslar ve içindeki sağlık ekipleri.

Son dönemde paletli ambulansların "kahramanımız" olarak hastalara ulaşması.

Ayrıca, gecenin en soğuk ilinin eksili derecelerle ifade edilerek (-30 derece oldu), en soğuk il şampiyonluğunun kutsanması.

Karda kilometrelerce yürüyerek okula giden elleri ayakları donmuş, okul sobasına odun götüren üşümüş, ıslanmış köy çocukları.

Soğuğun derecesini fiziksel olarak insan üstünden anlatan bıyıkları donmuş erkek figürleri (haberleri).

Evlerin damlarını örtmüş kar yığınları, evine kapı yerine pencereden, o da olmadı damdan girip çıkan insanlar.

Köylere inen koyunlara, köylülere saldıran aç kurtlar. Ulaşılamayan yöreye gönderilen askeri helikopterin tüm olumsuz şartlara rağmen hastaneye yetiştirdiği hasta.

Caddelerini, sokaklarını küreyen, kardan arındırmaya çalışan esnaf, buz tutmuş yolda kayıp yere düşen, yerden kalkmak isterken tekrar kayıp düşen insanlar manzaraları.

Damlardan sarkan uzun buz paçaları(sarkıtlar). Kütle halinde, yoldan geçenlerin, park halindeki araçların üzerine damdan kayıp gelen kar görüntüleri. (Daha çok karın erime aşamasında). Yoğun kar birikiminden çöken evlerin damları.

Yiyecek arayan aç serçelerin kar içine gaga darbeleri.

Hava tahmin raporundan önce yağan kardan dolayı hazırlıksız yakalanmakla suçlanan valilik haberleri.

Valiliklerin okulların tatil edildiği bildiren son dakika haberleri (hatta gece yarısı). Uykucu velîlerin haberi geç öğrenmelerinden kaynaklı, servis otobüsü beklerken, bir elindeki çocuğu ile habercilere verdiği sinirli, gergin velî röportajları. Röportaj esnasında kızak kayan çocukların kızak kayma görüntüleri, kamera önünde elleri havada zıplayıp hoplayan, (arada sırada kameraya da gelen) kar topu oynayan çocuklar.

Mecburi ve vazgeçilmez kardan adam yapımı. (Feminist kızlardan kardan kadın bekleniyor bu kış dönemi!)

İçimizi burkan; sobayı söndürmeden uyuyanların bir daha uyanmayışı, mangal zehirlenmeleri, şehirler arası yollarda trafik ekiplerinin kar lastiği (eskiden zincir-takoz-çekme halatı) denetimleri. Girişimcilik ruhunu ortaya koyan, hava şartlarına uyumlu yol kenarında zincir satan ve takan (servis ücreti ayrı) hür teşebbüs vatandaşlarımız. Karlı havada hazırlıksız yola çıkan şoförlerin kayarak yaptıkları araç kazaları.

Şehir içinde trafik sıkışıklığı, İstanbulda köprü geçişlerinin insanı canından bezdirmesi. Şoförlerle yapılan karlı yol sorunu röportajları.

Belediyenin ana arterleri açık tutmak için çaba sarf eden tuz atan, solüsyon püskürten kamyonları. (Ara yollar ilçe belediyelerinin sorumluluğundadır). Yol kenarında hazır bekletilen üzerleri afişli diğer takviye kamyonları.

Belediyenin elindeki tuz ve kimyasal solüsyonlarının tonaj bilgileri. Hazır bekletilen kurtarıcı, çekici adetleri. Hâlâ kürekle tuz atıldığı için asfalta zarar verdiğini belirten kimyasal solüsyon kullanılmasını savunan Rusya Kanada örneklerini işleyen açık oturum programları.

Hava muhalefeti dolayısıyla yapılamayan, deniz otobüsü, arabalı vapur, vapur seferlerinin iptal edilme bildirimleri.

Okulların açıldığı ilk hafta duyar olduğumuz ve aynı zamanda da kar yağdığını hatırlatan "araçlarınızı yola çıkarmayın, toplu taşıma araçlarını kullanın" uyarıları.

Evsiz vatandaşların kar geçene kadarki kapalı spor salonlarındaki yatak görüntüleri. Sokak çocuklarına sahip çıkılması, sokak hayvanlarının yiyeceksiz bırakılmaması anonsları.

Dışarı çıkarken sıkı giyinme öğütleri (atkı, bere tembihleri). Televizyonlardaki sağlık programlarında kronik hastalığı olanların dışarı çıkmaması, karlı havaların gribal enfeksiyonlara sebep olmasının irdelenmesi…

Kış turizmine hizmet alanlarında, telesiyeje binenlerin, kayak yapanların, yeni öğrenenlerin, kızak kayanların genel görüntüleri. Bu merkezlerdeki kar yüksekliği ölçüleri (cm olarak), otellerin doluluğu, gelen turistleri (hemşehrim memleket nere gibisinden) hangi ülke ağırlıklı oldukları.

Bu bölgelere iç turizmin hareket kazanmasını sağlayan, Rusya'dan, Ukrayna'dan doğu bölgelerimizdeki kayak merkezlerimize gelip bikiniyle güneşlenen dışı kürklü yabancı bayan turist haberleri.

Kayak öğretmenleri ile yapılan röportajlar. Aldığı derslere rağmen öğrenemediği kayakla, kaymaya kalkıp düşen kendi kendine gülen bayan kayakçı adayları. Bu merkezlerdeki otellerin yetkilileri ile yapılan röportajlar. İçilen sıcak şarapların, açık büfe yiyeceklerin ve olmazsa olmaz şömine etrafındaki muhabbetin koyuluğunun görüntüleri.

Açıkta yapılan sucuk, şarap, mangal partileri. Bu merkezlere giderken yolda kalan 4 tekerlek çekişli araçlarının başında yardım bekleyen yerli turistler.

* * *

Ne zannettiniz, kar bu kar! Çıkarın hayatınızdan kar'ı ne kadar yavan değil mi?

Lütfen kar deyip geçmeyelim, çarpan etkisini gördünüz mü? Sosyolojik, kültürel, ekonomik ve diğerleri…

Ey kar sen nelere kadirsin.

Yorumlar

Aşk olsun Orhan Bey, biz burada (Seyşel adaları) kaç yıllardır kar görmeden yaşıyoruz, hayatımız yavan mı şindi? Tamam hepimiz karı severiz fakat… Masmavi bir gökün ve masmavi bir denizin nesi yavan? Tevbe istiğfar yani. Şaştık kaldık.

Hüsnü'nün Ailesi - 11 Aralık 2013 (15:05)

diYorum

 

Derkenar neler yazdı?

81
Derkenar'da     Google'da   ARA