Patronsuz Medya

Veezy saç baş yolduruyor!

Necdet Şen - 14 Nisan 2002  


İnternete bağlanmak, her gün sayfa güncellemek, e posta almak ve göndermek, bir süredir gâvur eziyetine dönüşmüş durumda.

Gönderdiğiniz birçok e postanın bana ulaşamadığı yolunda yoğun yakınmalar duyuyorum. Servis hizmetini satın almış bulunduğum Veezy'ye soruyorum, asla "ayranım ekşi" demiyor. "Sorun Türk Telekom hatlarından kaynaklanıyor olabilir. Bilgisayarınızda arıza olabilir. Arkadaşlarınız yanlış adres yazmış olabilir. Açın araçlar sekmesinden hesaplar kısmını, bakın öyle mi şöyle mi? Annenizin kızlık soyadı ne? Ehliyet seri numaranız ne?" ve benzeri zırvaları her seferinde bir kez daha dinliyorum.

Bu e postaların hepsi farklı adreslerden gönderildiğine ve hepsi Veezy üzerinden geçerek posta kutuma ulaştığına (yani bazen ulaştığına) göre, sizce bunun sorumlusu kim olabilir?

Demek oluyor ki, benim oturduğum semtteki telefon hatları ikide bir bozulup bozulup düzeliyor. Evde, günde birkaç kez huy değiştiren bir bilgisayar var (Veezy'den aldım, mümkündür). Bana gönderdiğiniz e postalar boşlukta yok oluyor; çünkü sizin internete bağlandığınız sunucuların hepsi birden aynı anda kilitleniyor ve o sırada bir tek Veezy tıkır tıkır çalışıyor. Ya da siz doğru adres yazmayı beceremiyorsunuz. (!)

Kısacası, bana yollanan ve benden çıkan maillerin bir kısmı sırra kadem basıyor, Veezy sütten çıkmış ak kaşık. İnternet bağlantım saç baş yolduruyor, Veezy'nin sorunu değil.

Kimin sorunu peki? Et ve Balık Kurumu'nun sorunu olabilir mi?

Ama ne hikmetse, ben her ay o dolarları tıkır tıkır Veezy'ye ödüyorum ve üstelik bir buçuk yıl daha ödemek zorundayım.

Beni en çok deli eden şey de, ne zaman bu sorunları bildirmek için onları arasam, "ama biz buradaki bilgisayarlarımızdan gayet güzel bağlanıyoruz" denmesi.

Ulan senin oradaki (bizim paralarımızla kurulmuş) trilyonluk tesiste işler tıkırındaysa ne yapiiym? Kan kusan benim burada, sizin SATTIĞINIZ ve "teslimat Haziran'da" deyip de, anca Eylül'de getirdiğiniz bilgisayar ve süründüren internet bağlantısıyla.

Ağzımı bozmamak için zor tutuyorum kendimi! Ama bozunca da feci bozucam!

Her neyse! Nisan 2002'ye geldik. Bu azap verici 3 yıllık internet paketinin yarısı gitti yarısı kaldı. Ben bu çileyi daha bir buçuk yıl çekicem. Ama size tavsiyem, internet bağlantısını daha güvenilir şirketlerden alın.

* * *

Daha önceki Veezy notları:

(1 Ağustos 2002)

VEEZY HESAPLARIMDAN 10 GÜNDÜR HİÇ E POSTA ALAMIYORUM, "NE ZAMAN DÜZELECEK?" SORULARINI BİLE YANITLAMIYORLAR. TÜM ZAMANLARIN EN DANDİK SERVİS SAĞLAYICISI OLAN VEEZY'YE TEK KELİME İLE: YUH!

BANA PARA VER, SANA İŞKENCE YAPAYIM!

E POSTALARA NE OLDUĞU ANLAŞILDI: "VEEZY CENAPLARI BAZI ALTYAPI VE TASARIM YENİLEME ÇALIŞMALARI İÇİNDE OLDUĞUNDAN MAİLLER GİTMİYOR VE GELMİYORMUŞ, İNŞALLAH ÖNÜMÜZDEKİ GÜNLERDE HER ŞEY YOLUNA GİRECEKMİŞ."

ÖNÜMÜZDEKİ HAFTA OLDU, HÂLÂ TIK YOK.

BİLİYORSUNUZ, KULLANICILARINA ÖNCEDEN E MAİL ATIP "SİZİ HAFTALAR AYLAR BOYU MAĞDUR EDİCEEZ, İŞLERİNİZ AKSAYACAK, İFRİT OLACAK, YEDİ CEDDİMİZİ KALAYLAYACAKSINIZ. AMA CANIMIZ SAĞOLSUN; BİZİ ASIL İLGİLENDİREN PARAYI GÜN SEKTİRMEDEN VE EKSİKSİZ TOPLAMAKTIR" DİYE UYARMAK ÇOK ZOR. MÜŞTERİYİ BİLGİLENDİRMEKLE GÖREVLİ SERVİSE DAHA "OUTLOOK" KELİMESİNİ TELAFFUZ EDEMEYEN ROBOT ÇOCUKLAR KOYMAK İSE KOLAY YOL.

NE DİYELİM, İNŞALLAH BU SON HATAM OLUR. SIKIN DİŞİNİZİ ÇOCUKLAR, İKİ YIL GİTTİ, KALDI BİR YIL. ÖNÜMÜZDEKİ YIL VEEZY DİYE BİR SORUNUM KALMAYACAK, BASTIRICAM PARAYI, (varsa eğer) TİCARET ETİĞİ AÇISINDAN AVRUPA BİRLİĞİ STANDARTLARINI YAKALAMIŞ BİR ŞİRKETTEN BAĞLANTI SATIN ALICAM. BİLGİSAYARIMIN ÜSTÜNDEKİ VEEZY LOGOSUNUN ÜSTÜNE DE PİNOKYO ÇIKARTMASI YAPIŞTIRICAM. VE SİZLER DE BU SIKICI "GO-VEEZY-GO" MUHABBETLERİNİ OKUMAKTAN KURTULACAKSINIZ.

* * *

(6 Mart 2002)

E posta gönderip de yanıt alamayanlar!

Son zamanlarda havalardan mıdır nedir, giden e-postaların bazıları "adresinde bulunamadı" diye geri geliyor. Bu arada, bana yollananların da bazen buraya ulaşamadığını öğreniyorum. Tahminim, son zamanlardaki yoğun yağışlar nedeniyle PTT hatlarındaki parazitin buna yol açmış olabileceği.

Tabii işkembeden sallıyorum, belki de uzaylıların işidir.

* * *

(10 Ocak 2002)

Zaman zaman anasayfa ya da iç sayfaları bembeyaz görmüş, anlam verememiş olabilirsiniz. Bunun nedeni, sayfa transfer ederken internet bağlantımın kopup, uzun süre tekrar kurulamıyor oluşu.

Ayrıca, "ulaşamayan e-postalar" konusunda şikâyetler de arttı.

Sebebini biliyorsunuz artık, tekrarlamıyorum…

Tabii ki bu işten rufailer sorumlu, benim telefon hatlarım, bilgisayarım, şunum bunum sorumlu, VEEZY sütten çıkmış ak kaşık. Ama her nasılsa, denemek için aynı bilgisayar ve telefon hattından bir arkadaşımın internet bağlantısını kullandığımda şakırt diye bağlandım, sayfalar gürül gürül aktı.

Kısacası, bu VEEZY dalga dümen! Numaracı! Bizi kazıklıyor!

Sıkın dişinizi çocuklar, bir buçuk yıl dediğin hızlı geçer. Sonra ben doğru dürüst bir yerden internet bağlantısı alırım, bu kepazelik biter.

* * *

Bunları da okumakta fayda var:
Sallantıdaki holding nesinden belli olur?
Sadece 2 hafta oldu

Yorumlar

Benim dedem de amcama veezy almış. Ama hiç memnun kalmamışlar. Şimdi de bilgisayar köyün yakılacak bölümünde kös kös duruyor. Eğer çalışırsa (ki mümkün değil) kuzenim kullanacak.

Mert Ali Erdoğan - 10 Eylül 2012 (14:10)

diYorum

 

Necdet Şen neler yazdı?

97
Derkenar'da     Google'da   ARA