Patronsuz Medya

Bay Mustafa'nın çağrısı

  İlknur Karakuş - 10 Ocak 2008


Derkenar'daki aramızdan ayrıldığını duyuran kara pencereyi gördüğümden beri, sırt üstü yatmış, kısık sesle usul usul şarkılar söylüyorsun:

Yâd eller aldı beni
taşlara çaldı beni

Sayıları az mı az kimi insanlar vardır -ki kendileri çok, ama çokturlar- ıslık gibi girerler hayatımıza, irkilir, şaşırır, sevinirsin önce; ıslık gibi de çıkarlar, sonra da, Aaaa… dersin, nereye? Oldu mu bu şimdi?

Gökkuşağı gibidirler, ender.

Islık gibi ansızın girmiştin hayatımıza Ali Türkan…

Anlamalıydık oysa… Günün (belki de günlerin) sorusu olmalıydı: Bir yerlerde bi terslik mi var?

Geçenlerde başını kaçırdığım, kaçırdığım için adını sanını, yönetmenini ve daha bilimum şeyini öğrenemediğim bi film seyrettim, (tv de). Kırmızı bi otobüs ikide bir kahramanların karşısına çıkıp -beni- güldürüyordu. Filmin sonuna dair sezdiğim yığınla şey içinde bir tek o yoktu. Oysa sonunda gizlendiği yerden kırmızı heybetiyle çıkıvermişti ve içimde senin 'diş ağrısı' dediğin türden bi ağrıyla baş başa kalıvermiştim; ama neden? Ama neden? diye diye.

Bi yerlerde bi terslik olduğunu çoktan anlamalıydık. Hoş, anlasak kaç yazar? Sağlığını, yaşamını ele veren bi dolu ansızın lar vardı yazılarında. Sanki, senin hep beklediğin, bildiğin şeylerdi. 'Edebiyat kaldırmayan elektik faturasını birden bire yazıp bizi yere yapıştırıvermen kadar sürpriz, ama aslında değil. Hayat böyle Federico, diyor başka biri.

Tıpkı senin gibi, ansızın giden şairler, yazarlar, hep bildiler ölümlerini.

Sanki, ne olduğunu bilmediğim bi şey bekliyorum. Bi şey olacak ama ne? Ya ormancı gelip masayı yıkacak; ya da Bay Mustafa, 'dam' oynamaya çağıracak.

Bülbüller öterken pencereleriniz niye kapalı?

Tiyatro'ya gitmekten vazgeçtiğini bilsem de, birisi Hannes'li hastane günlerini oyunlaştırsa ne güzel olur, diyordum. Bi yayınevi yazılarını toplayıp bassa, yayımlasa, diyordum… İçimden diyordum da diyordum yani…

Bay Mustafa'nın çağrısına uyacağın kimin aklına gelirdi?

Yani demem o ki Ali Türkan, adaşın olan dayımla aynı yaşta, benzer bi kış günü, aynı ansızınla ıslık gibi çıkıp gittin hayatımızdan. Şimdi dönüp dönüp ama neden? Ama neden? diye diye yazılarını okumak kaldı bize. Bir de o 'malum' şarkıyı söylemek tabii.

Yâd eller aldı beni
taşlara çaldı beni

diYorum

İlknur Karakuş neler yazdı?

Etiketler

Aile AKP Ali Türkan Amerika Araba Aydın Beslenme Bilim Cem Karaca Cehalet CHP Cinsellik Çevre Çizgi Roman Çocuk Demokrasi Deprem Derkenar Devlet Dil Din Distopya Edebiyat Eğitim Ekonomi Erkek Fanatizm Felsefe Feminizm Gençlik Hayat Hayvanlar Hoyratlık Hukuk İnternet İslâm Kadın Kapitalizm Kariyer Kedi Kemalizm Kent Kitap Kişilik Komplo Konut Kültür Kürtler Mavra Medya Mektup Militarizm Milliyetçilik Mizah Modernite Müzik Necdet Şen Nefret Nostalji Pazarlama Polemik Portreler Psikoloji Reklam Safsata Sağlık Sanat Savaş Sevgi Seyahat Sinema Siyaset Spor Şiir Tarih Teknoloji Telefon Televizyon Terör Toplum Tutunamayanlar Vicdan Yazmak Yalnızlık Yaşlılık Yergi Yoksulluk

Derkenar'da     Google'da  

76