Patronsuz Medya

Kürk cinayettir!

Hülya Yalçın - 17 Ocak 2012  


İSTANBUL BAROSU HAYVAN HAKLARI KOMİSYONU ve KÜRKE HAYIR PLATFORMU'nun 17-19 Ocak 2012 tarihleri arasında yapılacak olan KÜRK VE DERİ FUARI hakkındaki ortak basın açıklaması:

17-18-19 Ocak 2012 tarihlerinde İstanbul TÜYAP fuar alanında gerçekleştirilecek olan "İSTANBUL DERİ ve KÜRK 2012" fuarını protesto metnimiz, gerekçelerimizle, basın ve kamuoyu ile paylaşılır.

Kürk ve deri kullanımının artık eski çağlarda olduğu gibi zenginlik ve statü sembolü değil; cehalet, bilinçsizlik, görgüsüzlük ve duyarsızlık olarak algılanmaya başladığını hemen hemen herkes biliyor.

Teknoloji ve iletişim çağının zirve yaptığı günümüzde, kürk ve deri ürünlerinin nasıl elde edildiği de artık herkesin bilgisi dahilinde bir gerçektir. Kürklü hayvanların, (biz kürk hayvanları demiyoruz) doğdukları andan itibaren güneşsiz, topraksız suni ortamlarda aylarca tutularak ağır eziyet altında geçen süreler sonunda daha acılı ve korkunç olan; elektrik verilmesi, canlıyken başlarına vurularak etkisizleştirilip, diri diri kürk ve derilerinin üzerlerinden soyulduğunu bilmeyen neredeyse yoktur.

Bu insanlık dışı üretim ve işleme sürecine seyirci kalmak, hatta üreterek, satarak, satın alarak ya da susarak dahil olmak, sorumluluk bilincine sahip merhametli kişilerin asla kabul edemeyeceği bir tavırdır. Kürk hammaddelerinden bazılarının kedi, köpek, tavşan, tilki olduğunu bilen pek çok kişi; kendisine daha uzak olan, günlük hayatta rastlamadığı mink, vizon, samur gibi hayvanların da varlığını artık biliyor.

Canlıların yaşam hakları doğumla başlar ve biri diğerinden üstün kılınamaz.

Hele ki "KÜRK" kullanmak için öne sürülebilecek hiç bir tartışma götürür mazeret yoktur.

Kürk vahşetinin tamamen sonlandırılması için çalışmalarımız her platformda devam edecektir.

Türkiye'nin en büyük metropolünde bütün bu gerçeklerden habersizmiş gibi "korkunç cehalet ve vahşet ürünlerini" sergilemekten çekinmeyen "İSTANBUL DERİ ve KÜRK 2012" fuarını bu nedenlerle protesto ediyor, bütün bilinçli, duyarlı insanları da bilinçli seçimler yapmaya ve protestomuza katılmaya davet ediyoruz.

Değerli basın mensupları, sosyal ağlardaki dostlarımız, duyarlı halkımız ve meslektaşlarımızla paylaşırız.

KÜRKE HAYIR PLATFORMU
İSTANBUL BAROSU HAYVAN HAKLARI KOMİSYONU

Yorumlar

Dünya üzerinde olan her şeyi canlı ya da cansız, sadece bizim için var olduğu ve bunların insanoğlu tarafından tüketileceği gibi bir düşünceye sahip olduğumuz sürece, bu hoyratça tüketim ve katliam devam edecektir. Bir taraftan, çocuklarımıza "hayvanlar bizim dostumuzdur" diyeceğiz diğer taraftan da onları nasıl katlettiğimizi bazı TV kanalları vasıtasıyla insanlara belgesel tadında izlettireceğiz. Bu yaman çelişkiyi de "doğanın dengesi" filân gargarasıyla yutturacağız.

İstanbul'dan kalkıp taa Erzurum'a keklik avına giden ve orada keklik katlederken ayı ile karşılaştıklarını ve orada hep birlikte tüfeklerini nasıl ateşlediklerini ve ayıyı nasıl katletdiklerini ve de hemen oracıkta derisini yüzüp İstanbul'a döndüklerini, bir kahraman, bir maceraperest edasıyla anlatan avcılar olduğunu duyuyor, görüyor ama bir şey yapamıyoruz. Adamlara devlet ruhsat vermiş, bilmem kaç tane çeşitli tüfek edinmelerine izin vermiş.

Hani hep deriz ya "bu çağda bu vahşet" diye, çağ değişmiyor, insan değişmedikçe!

Ümit Bulut - 19 Ocak 2012 (23:35)

İçinde bulunduğumuz yüzyılda tiyatrodan camisine, otel lobisinden spor salonlarına kadar her mekânda ısıtma standart olarak kabul edilip uygulandığından, değil kürk'ün neredeyse paltonun bile gerekliliği sorgulanacak halde iken, sadece kürk değil, hayvan derisinden kıyafetin bile statü vurgulamak amaçlı vahşet olduğuna inanıyorum.

Cüneyt Engin - 20 Ocak 2012 (14:13)

diYorum

 

94
Derkenar'da     Google'da   ARA