Patronsuz Medya

Kara Battal

  Günay Harmancı - Aralık 2004


Çocukken Kara Batttal adında siyah beyaz bir film seyretmiştim.

Konusu çok hoştu, Bizans surlarının inşaatında çalışan Kara Battal adında bir Türk işçi, bir Rum kızına tecavüz ettiği iddiasıyla yargılanıyor, sonunda idama mahkum oluyordu.

Tarihî film dekorunda geçse de aslında günümüzü hicveden bir filmdi galiba. Bir sahnesinde, Kara Battal'ın hücresini bekleyen iki Bizanslı gardiyan, mızraklarına dayanarak bu Türkler çok barbar bir millet azizim, bunlara bol bol tiyatro falan seyrettirmek lâzım türünden entel bir muhabbet yapıyordu.

O filme bir daha hiç bir yerde rastlamadım. Yönetmeni kimdir, senaryosunu kim yazmıştır, çok merak ediyorum. Bilen varsa ve açıklarsa çok sevinirim.

Yorumlar

Yönetmen: Alp Zeki Heper
Senaryo Yazarı: Alp Zeki Heper
Tür: Dram, Macera
Yapım yılı:1968

Bu linkte aradığınız bilgiler var: Kara Battal'ın acısı →

Ömer Emre Davran - Aralık 2004

diYorum

Etiketler

Aile AKP Ali Türkan Amerika Araba Aydın Beslenme Bilim Cem Karaca Cehalet CHP Cinsellik Çevre Çizgi Roman Çocuk Demokrasi Deprem Derkenar Devlet Dil Din Distopya Edebiyat Eğitim Ekonomi Erkek Fanatizm Felsefe Feminizm Gençlik Hayat Hayvanlar Hoyratlık Hukuk İnternet İslâm Kadın Kapitalizm Kariyer Kedi Kemalizm Kent Kitap Kişilik Komplo Konut Kültür Kürtler Mavra Medya Mektup Militarizm Milliyetçilik Mizah Modernite Müzik Necdet Şen Nefret Nostalji Pazarlama Polemik Portreler Psikoloji Reklam Safsata Sağlık Sanat Savaş Sevgi Seyahat Sinema Siyaset Spor Şiir Tarih Teknoloji Telefon Televizyon Terör Toplum Tutunamayanlar Vicdan Yazmak Yalnızlık Yaşlılık Yergi Yoksulluk

Derkenar'da     Google'da  

95