Patronsuz Medya

Kimin gerçeği?

  Fersan Cevriye - 11 Ocak 2002


Bana göre de herkesin hayatı çok değerli ve de ilginç. Ama kendi hayatımızdan ziyade başka insanların hayatı daha çok ilgimizi çekiyor her nedense. Ya da ben öyle olduğunu sanıyorum.

Kaç kişi var ki kendini keşfetmeye, özüne ulaşmaya çalışan? Ama haksızlık ediyor da olabilirim. Bize ait olmayan hayatlara karşı ilgimiz, kendimizi ararken uğradığımız yanlış adreslerdir belki.

Başkalarının hayatlarına öykünerek yaşadığımız 'mış gibi' hayatların farkında mıyız? Ya da ne kadar? diye sorular soruyorum kendi kendime. Ve bu 'mış gibi'ler karmaşasında hangi hayat daha gerçek, hangi hayat daha hayal, bilemiyorum?

Sonra terk edilen sevgiliye gerçeği öğrenme hakkına binaen yapılacak açıklama… Tamam ama kafamı kurcalayan bir şey var: gerçeklik kavramı göreceli değil midir? Senin gerçekliğin muhatabını tatmin etmeyebilir çoğu kez.

Ve her zaman da o kadar kolay olmaz sanırım, yaşanılanı, hissedileni olduğu gibi resmedebilmek.

İnsanın kendini rahat hissetmesi de her zaman gerçeği öğrenmekle elde ettiği bir şey değil ki. Hatta çoğunluğun kendine dürüst davranmadığı ve sadece duymak istediğini gerçek olarak kabul ettiği bir toplumda kendi gerçeğini açıklamaya çalışmak başa olmadık işler de açabilir.

Şimdi hatırlamıyorum, siteden mi okudum, yoksa forumda mı geçiyordu: Bütün anneler sanıldığı gibi melek değildir. Onlar da sıradan insanlardır, zaafları, kötü tarafları, hırsları da olabilen diye.

Toplumun, hatlarını kendisinin belirlediği, çizdiği ve kabul ettiği roller…

Annelerin kendi gerçeklikleri ve bizden bekledikleri…

Sevgileriyle öldüren anneler, babalar, dostlar, sevgililer…

Mimikler

Hazır elim değmişken, ayaküstü uydurduğum birkaç mimiği de göndereyim dedim. Aklıma geldikçe, yenilerini de yapıp gönderirim.

^--^   ^'.'^   ^v.v^        
(0.0)   (!-')   (, -J-)   (*.J*)   (n.=)   .<><
(*<<   ('<<   ('<><   (-<<   <'.'>   <*J->   =<>.<>=
/=.=/   /'-'/   /=_=/   ^/_/^   -/./- ->'.'<= =.=

{*.*}   {/.'}   {<>.<>} {$.$} {--}

='J'=   =é.é=   -J-   =*J*=

diYorum

Fersan Cevriye neler yazdı?

Etiketler

Aile AKP Ali Türkan Amerika Araba Aydın Beslenme Bilim Cem Karaca Cehalet CHP Cinsellik Çevre Çizgi Roman Çocuk Demokrasi Deprem Derkenar Devlet Dil Distopya Edebiyat Eğitim Ekonomi Erkek Fanatizm Felsefe Feminizm Gençlik Hayat Hayvanlar Hoyratlık Hukuk İnternet İslâm Kadın Kapitalizm Kedi Kemalizm Kent Kitap Kişilik Komplo Konut Kültür Kürtler Mavra Medya Mektup Meslek Militarizm Milliyetçilik Mizah Modernite Müzik Necdet Şen Nefret Nostalji Pazarlama Polemik Portreler Psikoloji Reklam Safsata Sağlık Sanat Savaş Sevgi Seyahat Sinema Siyaset Spor Şiir Tarih Teknoloji Telefon Televizyon Terör Toplum Tutunamayanlar Vicdan Yazmak Yalnızlık Yaşlılık Yergi Yoksulluk

Derkenar'da     Google'da  

87