Patronsuz Medya

Sömürgecilik, ırkçılık, cehalet

  Ergin Yıldızoğlu - Cumhuriyet, 2 Nisan 2003


ABD, Irak'ı petrolü ve daha sonraki yayılmacı projelerine uygun üs sağlayacak jeostratejik konumundan dolayı işgal ediyor.

Sömürgecilik her zaman ırkçılık'la elele gider, dolayısıyla, cahillik ve aptallıkla. İşgal edilecek olan her zaman, tehdit altında bir zavallı, medenîleşme şansı elde edememiş bir vahşi olarak tanımlanır. O, beyaz adamın dünyayı kendi suretinden yeniden yapma projesinde, şekillendirilmeyi bekleyen bir çamur; kendisi için neyin iyi olduğunu bilemeyen çocuktur. Biraz disiplin gerekir, biraz ödül, örneğin Basra'da olduğu gibi: Önce bomba, sonra bisküvi.

Bush savaştan iki ay önce yaptığı bir radyo konuşmasında, ABD halkına Irak savaşının gerekçelerini anlatıyordu:

Terörizme karşı savaşta, dünyanın ücra ve karanlık köşelerinde savaşmak zorunda kalacağız…

Latin Amerikalı yazar Galeano bir yazısında sormadan edemedi:

Sen yazının Teksas'ta mı icat edildiğini sanıyorsun, Babil, Ninova… Hiç duymadın mı?

Irak, medeniyetin fışkırdığı yer, uzak ekosu değil.

diYorum

Etiketler

Aile AKP Ali Türkan Amerika Araba Aydın Beslenme Bilim Cem Karaca Cehalet CHP Cinsellik Çevre Çizgi Roman Çocuk Demokrasi Deprem Derkenar Devlet Dil Din Distopya Edebiyat Eğitim Ekonomi Erkek Fanatizm Felsefe Feminizm Gençlik Hayat Hayvanlar Hoyratlık Hukuk İnternet İslâm Kadın Kapitalizm Kariyer Kedi Kemalizm Kent Kitap Kişilik Komplo Konut Kültür Kürtler Mavra Medya Mektup Militarizm Milliyetçilik Mizah Modernite Müzik Necdet Şen Nefret Nostalji Pazarlama Polemik Portreler Psikoloji Reklam Safsata Sağlık Sanat Savaş Sevgi Seyahat Sinema Siyaset Spor Şiir Tarih Teknoloji Telefon Televizyon Terör Toplum Tutunamayanlar Vicdan Yazmak Yalnızlık Yaşlılık Yergi Yoksulluk

Derkenar'da     Google'da  

96