Patronsuz Medya

Bademler

  Çamay - New York, 5 Nisan 2001


Günaydın. Size yazdığımda alacakaranlıktı. Mektubu gönderemeden uyuyup kalmışım. Artık gölgeli bir öğlen üzeri. Ama yine de günaydın. En çok sevdiğim bir günaydınları bir de günbatımları. Şaşılacak derecede güneşin doğuşu ve ölümü aynı etkileri yaratıyor gökyüzünde değil mi?

Yine yarın oldu. Bu sabah alaca karanlıkta ağır, sarsak adımlarla yürüdüm. Montumun yakalarını kaldırdım. Soluğumun içinde küçüldüm. Ellerimi cebime soktum. Sıktım. Tırnaklarımı avuçlarıma sapladım. Batırdım, batırdım. Ta ki, eski izler yerli yerine gelip oturuncaya kadar.

Tırnak uçlarım pembeye, tırnak diplerim griye gülümsedi. Hoşgeldiniz acının avuç içi renkleri. Nar çiçekleri: -)

Küçük bir dünya bu bizimki öyle değil mi. Küçük ve dar. Bu durduğum yerden, en uca kadar toplasan kaç adımlık yerimiz var? İşte yine yarın oldu. Yarın ne kadar? Sonsuzluk ve bir gün kadar. Kamçı gibi asil bir rüzgâr esiyor, kılıç gibi keskin bu bahar yağmuru. Aşk gibi nereden estiği belli değil, şehvet gibi sırılsıklam ediyor. Kışın asık yüzlü ihtiyarlara benzeyen at kestaneleri var burada. Meyvaya durmak için çiçeklemiş dallarını. Manolyalar var yol boyunca. Her biri ayrı bir dünya gibi açmış. Pembeler ve beyazlar içinde mahçup, güzellikleriyle baş döndürüyorlar. Ihlamur yok sanmayın. Sokağın sonundaki pharmacy'nin yanında duruyor. Sarı saçları rüzgârda uçuşuyor. Küpeleri sallanıyor kulaklarından kokusu dalga dalga yayılıyor sokağa.

Bademleri gördüm. Göz göze gelmeye çekinirsin. Sabah oluyordu. Bahar geliyordu. Göçmen kuşlar evlerine dönüyordu. Ileride, bu hiç uyumayan sokakları şehrin caddelerine bağlayan yerde, oralarda bir yerde, gündüzcüler uyanıyordu. Odama döndüm, size yazdım, sonra cevap gelmiş mi diye posta kutumu ziyaret ettim. Çok fazla ölü sıçan vardı:)…

İyi ki varsınız, bir daha sakın gitmeyin. İki kez kaçıp gittim ben. İlkinde 20 yaşındaydım. Bir de şimdi kaçağım. Ama kaçaklık bitiyor, dönüyorum. Anladım ki gitmek için mekân değiştirmek gerekmiyomuş.

diYorum

Etiketler

Aile AKP Ali Türkan Amerika Araba Aydın Beslenme Bilim Cem Karaca Cehalet CHP Cinsellik Çevre Çizgi Roman Çocuk Demokrasi Deprem Derkenar Devlet Dil Din Distopya Edebiyat Eğitim Ekonomi Erkek Fanatizm Felsefe Feminizm Gençlik Hayat Hayvanlar Hoyratlık Hukuk İnternet İslâm Kadın Kapitalizm Kariyer Kedi Kemalizm Kent Kitap Kişilik Komplo Konut Kültür Kürtler Mavra Medya Mektup Militarizm Milliyetçilik Mizah Modernite Müzik Necdet Şen Nefret Nostalji Pazarlama Polemik Portreler Psikoloji Reklam Safsata Sağlık Sanat Savaş Sevgi Seyahat Sinema Siyaset Spor Şiir Tarih Teknoloji Telefon Televizyon Terör Toplum Tutunamayanlar Vicdan Yazmak Yalnızlık Yaşlılık Yergi Yoksulluk

Derkenar'da     Google'da  

84