Patronsuz Medya

Pano neden var?

Büdütör - 0000


Derkenar, hiç bir zaman kopyala/yapıştır yöntemiyle sayfa doldurup kolay para ve popülarite peşinde koşan bir web sitesi olmadı. Seçici bir editoryal anlayış çerçevesinde yayın yaptı/yapıyor.

Gönderilen her yazı bu sitede yayınlanmıyor. Kendi yazarları tarafından kaleme alınmış orijinal yazılardan oluşan -tahminen- 3000 cıvarında, belki daha fazla sayfası olan bu web dergisi, her sayfası birçok kez elden geçirilerek ve güncellenerek taze tutulmaya çalışılan bir el yapımı site dir.

Amacımız, internetin çöplüğe dönüştürülmesine karşı elimizden geldiğince direnç göstermek ve nitelikli bir kütüphaneye dönüşmesine karınca kararınca katkıda bulunmaktır.

Başka sitelerdeki kaliteli içeriği de okurlarımızın dikkatine sunmak için başvurduğumuz standart uygulama, Web Gezgini bölümümüzde kaynak sitedeki yazının sadece birkaç paragraflık bölümünü alıntılayıp, yazının tamamını okumak isteyenleri açıklayıcı bir link ile o siteye yönlendirmek. Yapılması gereken doğru şeyin böyle olması gerektiği kanaatindeyiz.

Buna rağmen, sitenin bu bölümünde, sınırlı sayıda da olsa, internetteki diğer Türkçe içerikli sitelerde gözümüze çarpan ve daha fazla kişinin okumasını arzuladığımız yazılara yer veriyoruz.

Peki neden? Başka bir sitede zaten yayınlanmış olan bu -bölümdeki- yazılar hangi nedenlerle, usulünce link verilmek yerine, tümüyle Derkenar'a alındı?

Bunun olası sebebi aşağıdakilerden biri -ya da birkaçı- olabilir:

* Kaynak site girişe şifre koymuşsa ve içeriği okutmak için kişiye özel kimlik bilgilerinin verilmesini şart koşuyorsa…

* Kaynak sitenin arşiv düzeni veya yön bulma rehberliği söz konusu yazının daha sonraki aramalarda bulunmasına olanak sağlamıyorsa…

* Kaynak sitenin görsel yapısı içeriğin eziyet çekmeden okunmasını zorlaştıracak derecede çirkin ve rahatsız ediciyse… Göz ve zihin yoran, yanıp sönen, saygısız ve saldırgan reklamlarla doluysa… Ziyaretçinin zamanını çarçur edecek derecede yüksek dosya boyutlarına sahipse… Yazıya ulaşmak isteyen ziyaretçiyi -daha fazla reklam geliri elde edebilmek için- sayfalar arasında arsızca dolandırıyorsa…

* Kaynak sitenin genel çerçevesi yayıncılık etiği açısından art niyetli veya aldatıcıysa… Ya da kötü niyetli olmamakla birlikte, her tarafından beceriksizlik ve çirkinlik akıyorsa…

* Kaynak site geçici olarak ya datamamen yayından kalkmışsa…

* Yazı bize herhangi bir okur tarafından e postayla gönderilmişse ve asıl kaynağı tespit edemediğimiz halde yine de okurlarımızla paylaşmayı arzulamışsak…

* Yazının yer aldığı birçok farklı kaynak varsa ve orijinal kaynağın hangisi olduğunu saptayamamışsak.

* Kaynak site olduğunu tahmin ettiğimiz siteye durumu öğrenmek için e posta gönderdiğimiz halde, bu konudaki sorumuz yanıtsız kalmışsa.

* Kaynak site, kısa aralıklarla sayfaya refresh yaptırıyor ya daara belleğe alınmasını engelleyen kod kullanıyorsa (ki bu çoğunlukla istismar belirtisidir).

* * *

Bu ve benzeri durumlarda Derkenar, dikkate değer bulduğu yazılı/görsel içeriği kaynak sitenin yazılı -veya şifahî- onayı olmaksızın, kamu yararı adına okurlarına iletmeyi görev sayar.

Ama yine de alıntılayacağımız yazının yazarına kişisel olarak e posta aracılığıyla ulaşmaya çalışıyor ve burada yayınlayabilmek için özel izin istiyoruz. Yazısının Derkenar'da yayınlanmasından mutluluk ve onur duyacağını özellikle belirten, hatta yazısını bizzat kendisi gönderen, yazarlar da oluyor.

Buna rağmen, burada yer alan yazıların telif hakkı sahipleri alıntıladığımız içeriğin bu sitede yer almasından rahatsızlık duyduğunu belirtir ve Derkenar'dan kaldırılmasını isterse, söz konusu yazıyı daha düzgün bir formatla yeniden yayına koymak için harcadığımız zamana ve emeğe acımaz, hak sahibinin bu isteğine uyarız.

diYorum

Etiketler

Aile AKP Ali Türkan Amerika Araba Aydın Beslenme Bilim Cem Karaca Cehalet CHP Cinsellik Çevre Çizgi Roman Çocuk Demokrasi Deprem Derkenar Devlet Dil Din Distopya Edebiyat Eğitim Ekonomi Erkek Fanatizm Felsefe Feminizm Gençlik Hayat Hayvanlar Hoyratlık Hukuk İnternet İslâm Kadın Kapitalizm Kariyer Kedi Kemalizm Kent Kitap Kişilik Komplo Konut Kültür Kürtler Mavra Medya Mektup Militarizm Milliyetçilik Mizah Modernite Müzik Necdet Şen Nefret Nostalji Pazarlama Polemik Portreler Psikoloji Reklam Safsata Sağlık Sanat Savaş Sevgi Seyahat Sinema Siyaset Spor Şiir Tarih Teknoloji Telefon Televizyon Terör Toplum Tutunamayanlar Vicdan Yazmak Yalnızlık Yaşlılık Yergi Yoksulluk

Derkenar'da     Google'da  

96