Patronsuz Medya

İnternetime dokanma!

Balkon Sefası - 1 Nisan 2014  


Tesadüf mü 1 Nisan şakası mı bilemiyorum ama Taraf gazetesinin sitesi birkaç gündür açılamıyor. Sanırım hacklendi.

Evet, bu kadarını anlayabiliyorum da, neden günler boyunca açılamıyor ve neden demokrat medya bundan tek satır da olsa söz etmiyor, orasını çözemiyorum.

Dahası var. Normal browserlerden denediğimde Zaman gazetesinin web sitesine girmeyi de başaramıyorum. Bekle bekle açılmıyor. Yayında değilmiş ya da hiç öyle bir site yokmuş gibi. Ama alternatif (cumhurbaşkanımızın kullandığı türden) yolları denediğimde sorunsuz açılıyor.

Öyle görünüyor ki, iktidara muhalefet eden yayınlar bir biçimde tek tek susturuluyor. Üstelik bunu yaparken kitabına uydurmak gibi zahmetlere de katlanılmıyor pek.

Sıcak bir yaz geçireceğimiz şimdiden belli gibi. Haydi hayırlısı.

Yorumlar

Bugün denedim, Zaman açılıyor. Bahsettiğiniz şey herhalde düne özgü geçici bir durumdu.

Ayrıca, Opera web tarayıcısı kullanırsanız (Turbo modunda) Twitter ve YouTube gibi sitelere bağlanmakta sorun yaşamazsınız.

Taraf'ın durumu konusunda ben de şaşkınım. Bir sessizlik suikastına maruz kalıyor gibi. Nedenini bilemiyorum.

Büdütör - 2 Nisan 2014 (11:19)

Zaman web sitesi açılıyor açılmasına ama sadece metinler açılıyor. O da çok yavaş. Sitedeki görseller yüklenemiyor. (Tüm browserlerde baktım, Büdütör'ün önerdiği Opera da dahil. Hatta orada hiç açılamıyor.)

Bu da, siteye baktığım şu an itibariyle, ya sistemli saldırı altında olduğunu ya da bizzat internet trafiğini kontrol edebilen yetkili eller tarafından bir biçimde bloke edildiğini düşündürtüyor.

Gene de emin değilim tabii. Belki kedidir.

Darbukatör Baryam - 2 Nisan 2014 (11:31)

Cumhuriyet de web sitesinin yoğun saldırı altında olduğunu açıkladı. Üstelik bunun bizzat resmi kaynaklar tarafından desteklenen ama yasalara aykırı bir saldırı olduğunu söylüyor: (Cumhuriyet.com.tr'ye ABLUKA)

Hepimizin de bildiği gibi, haklı, namuslu, abdestinden emin olan insanlar, ne yapar?

Aleyhte yayın yapan tüm yayınları susturur.

Niye? Çünkü haklıdır. Caz yapmaya gerek yoktur.

Yecüc Mecüc - 2 Nisan 2014 (22:48)

Sanal saldırılar çok çeşitlidir. 10larca metot mevcuttur. Meraklı olanlar OWASP diye arama yapıp pek çok bilgiye ulaşabilir.

Saldırı amacıyla kullanılan pek çok yazılım vardır. Üstelik de bunlar ücretsizdir. Yeter ki hedefiniz bir siteyi belli süre kullanılmaz, girilemez kılmak olsun, kolaydır.

Tek ve büyük riski kodaman bir yere saldırırsanız, sizi tespit ederler ve ceza alabilirsiniz. Yoksa en azından belli süre her yere zarar verebilirsiniz.

Bizim ülkede bir de çoğu insan statik olmayan ip'ler ile bağlandığından bu iş daha da kolaydır. Misal Cumhuriyet'e, Taraf'a, Zaman'a, a'ya, b'ye yardımcı olmak istiyoruz. Bunun için en kestirmeden yapılabilecek şey bu yayıncılara sunucu gücü yardımında bulunabilmektir, yani maddi yardım. Sunucu gücü, saldırıları önlemeye çalışan teknik personel gücü dayanma gücüdür ki aynı etki için saldırı gücünün artması gerekir.

Tabii devlet bu yayıncıların web musluğunu kısmışsa sanırım tek çare yurt dışından yayın yapmaktır. Tek çare derken emin değilim.

Nasıralı Adam - 3 Nisan 2014 (10:19)

Derkenar okurlarının dikkatine:

Şu anda google vb dns'leri kullananlar tekrar TT dns'lerine dönmelidir. Çünkü bu dns'ler hem engellenmiştir hem de engellenmemiş görüntüsündedir. Bu iyi niyetli olmadığı kesin olan bir durum. Birileri bizi gözetliyor durumu mevcut yani.

Artık bu devlet midir (ki 99% böyledir), başka biri midir bilinmez ama bu dns'ler tekrar serbest hale gelene dek bunu değiştirmek faydalıdır. Banka harici tüm işlemlerde tor browser kullanmanızı öneririm. Bir de son önerim, tor kullanırken yazılımın sorduğu izinleri hep 1 seferlik verin.

Adblock Plus ve Disconnect eklentilerini de kurmanızı öneririm.

Malum, yarın bir bakmışsınız Derkenar'a da girilemiyor olabilir. Azıcık yavaş ama pek çok yere girememekten yeğdir. Her yere girebildiğiniz için b0kunu çıkarmamakta da fayda var.

Derkenar okurlarına saygılarımı sunarım.

Nasıralı Adam - 3 Nisan 2014 (10:28)

Yorumsuzdur. Yorumlayabilenlerin en yakın düşünen adam heykelli hastaneye gitmeleri gerekmektedir:

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Prof.Dr.Yasin Aktay, yüksek mahkeme kararını "gayri milli" ve Türkiye 'nin çıkarlarına aykırı bulduğunu söyledi. Beyaz TV'de "Basın Kulisi" programına katılan Yasin Aktay, Anayasa Mahkemesine tepkisini şu sözlerle gösterdi:

"Önünde sayısız dava var iken daha birkaç günlük konuyu karara bağlıyor. Bu ibretlik bir karardır. Türkiye Cumhuriyeti ile yabancı bir şirket (Twitter) arasında ihtilaf var. Böyle bir kavgada alınmış olan karar milli değildir. Milli menfaatlere göre hareket edilmemiştir. Bende sonsuz bir hayal kırıklığı yaratmıştır. İyi niyetli bulmuyorum. Bir sürü hak ihlalleri var iken 2-3 adam twittera girememiş diye alelacele karar alınıyor. Ne kadar lüzumsuz işlerle uğraşıyorlar"

(Kaynak: Radikal)

Hain Domdom - 3 Nisan 2014 (18:55)

Şimdi ben prof değilim ama gerçeğin hastasıyımdır, 2 hoca tanırım 1 Nasreddin hocam, 2 Socrates hocam. (Allah ikisine de rahmet eylesin.) Buyrun burdan yakın. Kaynak, gayet beleş olan Wikipedia.

"Financial Times tarafından derlenen ve Webrazzi tarafından yayınlanan Twitter kullanım rakamlarına göre Türkiye, Twitter'ın İnternet kullanıcıları arasında en yaygın olduğu ülkedir. Türkiye'nin İnternet popülasyonunun yüzde 31.10'u Twitter kullanmaktadır. Derlenen bu rakamlara göre İnternet nüfusunun 36, 455, 000 olduğu Türkiye'de Twitter kullanıcı sayısı 11, 337, 505'tir; ki bu rakamlar Gezi sürecinde yaşanan sosyal medya savaşları ertesinde Twitter tarafından sahte, ya da 'yumurta' olarak tabir edilen hesapların silinmesinin ardından elde edilen verilerdir."

Prof olmaya gerek yok, temel bakkal matematiği der ki: "Hacı, onbir milyon üçyüzotuzyedi bin beşyüzbeş hem ikiden hem üçten büyüktür. Epey büyüktür."

Ne demişti vezirin babası oğluna: "Oğlum ben sana vezir olamazsın demedim ki…"

Sayabilen Adam - 3 Nisan 2014 (19:27)

Okuduğum şu haber, insana "hackerden korkma devletten kork" dedirten cinsten. Eğer haberde yazılanlar aynıyla vakiyse, devlet bize parayla sattığı internet hizmetini aynı zamanda bilgisayarlarımızı hackleyip işisel verilerimiz çalmak için kullanıyormuş.

Bkz: Telekom'un Twitter fişlemesine dikkat (Cumhuriyet)

C For Cevdetta - 5 Nisan 2014 (13:06)

Okuduğumuz bu haber aynı zamanda devlet hackerlık yapıyor mânâsına da geliyor. Heyhat:)

Sayabilen Adam - 7 Nisan 2014 (08:58)

Başka sitelerden bahsederken engellenme sırası derkenara da geldi galiba. Siteyi sabahtan beri açamıyordum, açılır açılmaz yazıyorum, ne olur ne olmaz gene gidebilir. Ben sorun benim modemde sanıyordum ama lüleburgazdaki kuzenim de açamıyormuş. Keklendiniz mi heklendiniz mi, ne oldu?

Kes Köse - 14 Nisan 2014 (20:16)

Değerli okurumuz, Derkenar bugün benim bilgisayarımda da kâh açılıyor kâh açılmıyor. Siz uyarana kadar "nedir acaba" diye bir soru gelmemişti aklıma.

Açıkçası, kötü bir şey düşünmüyorum. Besin zincirinin epey alt halkalarında yer alan bu kıymetsiz web dergisini heklemek ya da keklemek için zaman ve emek harcayacak birilerinin olduğunu sanmam. Herhalde kedidir.

Büdütör - 14 Nisan 2014 (21:55)

diYorum

 

Balkon Sefası ve onun gibiler neler yazdı?

66
Derkenar'da     Google'da   ARA