Patronsuz Medya

Aralık 31 neyin yıldönümü?

  Arif Akıncıgil - Aralık 2004


Derkenar'da neredeyse her yılbaşında tekrarlanan Hz. İsa'nın sünnet yıldönümü mavrası neyin nesi? Yılbaşı gecesi gerçekten de sünnet yıldönümü mü? O zaman 25 Aralık'ta kutlanan Christmas neyin yıldönümü?

Prof. Mete Tunçay'dan aklımda kaldığı kadarıyla ben yardımcı olayım. Yahudi çocukları (malum, İsa da Yahudi olarak doğmuş) yaklaşık bir haftalıkken sünnet edilirlermiş. İsa'nın doğum günü olarak bilinen tarih (christmas) 25 Aralık olduğuna göre, onun 6 gün sonrasına denk gelen tarih, muhtemelen sünnet edilişinin tarihi olsa gerek. Gene de bir bilene danışmak daha doğru.

diYorum

Etiketler

Aile AKP Ali Türkan Amerika Araba Aydın Beslenme Bilim Cem Karaca Cehalet CHP Cinsellik Çevre Çizgi Roman Çocuk Demokrasi Deprem Derkenar Devlet Dil Din Distopya Edebiyat Eğitim Ekonomi Erkek Fanatizm Felsefe Feminizm Gençlik Hayat Hayvanlar Hoyratlık Hukuk İnternet İslâm Kadın Kapitalizm Kariyer Kedi Kemalizm Kent Kitap Kişilik Komplo Konut Kültür Kürtler Mavra Medya Mektup Militarizm Milliyetçilik Mizah Modernite Müzik Necdet Şen Nefret Nostalji Pazarlama Polemik Portreler Psikoloji Reklam Safsata Sağlık Sanat Savaş Sevgi Seyahat Sinema Siyaset Spor Şiir Tarih Teknoloji Telefon Televizyon Terör Toplum Tutunamayanlar Vicdan Yazmak Yalnızlık Yaşlılık Yergi Yoksulluk

Derkenar'da     Google'da  

101